×
Vyhľadávanie v blogoch

Pestovanie na balkóne

Pestovanie ovocia a zeleniny na balkóne môže byť skvelým spôsobom, ako sa zbaviť stresu, zlepšiť kvalitu svojej stravy a zároveň skrášliť svoj domov. Začnite plánovať ešte dnes a čoskoro sa môžete tešiť na vlastnú úrodu priamo z balkóna!

Dôkladne premyslite, koľko miesta na balkóne môžete venovať pestovaniu. Pri výbere rastlín nezabúdajte na to, aký priestor potrebujú pre svoj rast a aký veľký je ich koreňový systém. Z toho dôvodu je nutné investovať do priestranných kvetináčov, ktoré rastlinám poskytnú dostatok miesta na ich rozvoj.

Na balkóne môžete pestovať širokú škálu zeleniny. Vyberte si napríklad paradajky, papriky a chilli, reďkovky a malé odrody mrkvy, šaláty či uhorku. Namiesto veľkých tyčkových paradajok zvoľte kompaktnejšie odrody určené na balkónové pestovanie v kvetináčoch.

Rovnako vyberajte aj odrody reďkoviek, mrkvy a uhoriek. Papriky a chilli vyžadujú dostatok slnka a tepla. Šaláty sa pestujú veľmi ľahko a pokiaľ si zaistíte odrody s krátkou vegetačnou dobou, môžete ich žať niekoľkokrát v priebehu sezóny.

Na pestovanie na balkóne sú vhodné aj napríklad jahody, kanadské čučoriedky, maliny alebo černice.

Na pestovanie zeleniny a ovocia je zásadné zvoliť správne nádoby a kvalitný substrát. Balkónové boxy, kvetináče a špeciálne visiace systémy sú len niektoré z možností, ako vytvoriť ideálne podmienky pre vaše rastliny.

Dôležité je zvoliť nádoby s drenážnymi otvormi, aby nedochádzalo k premokreniu koreňov. Kvalitný substrát by mal byť bohatý na živiny a dobre priepustný. Môžete využiť špeciálne substráty pre zeleninu a ovocie, ktoré podporujú zdravý rast a bohatú úrodu.

Zelenina a ovocie na balkóne vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ktorá zahŕňa dostatočné zalievanie, hnojenie a ochranu pred škodcami. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale nikdy by ste nemali rastliny prelievať.

Používajte hnojivá prispôsobené potrebám konkrétnych druhov rastlín, a to buď v tekutej forme, alebo ako pomaly uvoľňujúce sa granule. Ochrana pred škodcami môže zahŕňať použitie ekologických postrekov alebo sietí proti hmyzu. Pravidelná kontrola rastlín vám pomôže včas identifikovať a riešiť potenciálne problémy.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa