×
Vyhľadávanie v blogoch

Na jeseň sadíme listnaté, ovocné aj okrasné stromy a kríky

Ak vysadíte stromy a kríky na jeseň, v období od konca septembra do zámrazu, ušetríte si starosti nielen s pravidelnou zálievkou, ale rastliny tiež lepšie zakorenia.

Kríky a stromy pestované v rôzne veľkých kontajneroch môžete vysádzať prakticky celoročne, mimo zimných mrazov a období sucha. Ich nevýhodou je však najmä vyššia cena. Pri rade kríkov a stromov je možné zakúpiť aj jednoducho korenené sadenice.

Najmä ak zakladáte záhradu, sú ideálnym riešením. Prostokorenné sadenice sú vyryté zo záhonov, bez zemného balu, preto ich musíme vysadiť čo najskôr, alebo ich aspoň založiť do zeme, inak môžu rýchlo zaschnúť a tým sa znehodnotiť. Sadeniciam tiež zmiernite presádzací šok.

Ako na to?

Jamu vykopte o niekoľko dní skôr, aby sa „vyvetrala“. Podľa veľkosti koreňového balu zvoľte veľkosť jamy, musí byť o niečo väčšia, pretože určuje, koľko priestoru bude mať k dispozícii koreňový systém v prvých mesiacoch rastu. Ak je vykopaná zemina nekvalitná, pridajte minimálne polovicu kompostu.

Sadeniciam pred výsadbou zastrihnite oschnuté a poranené časti koreňov. Pred vlastnou výsadbou môžete sadenice cez noc namočiť do vody. Pri výsadbe do suchých a priepustných pôd môžete rast sadeníc podporiť namočením koreňov do hydrogélových prípravkov, ako sú napríklad Bio-algeen či Agricol.

Nezabúdajte na hnojenie

Vhodným riešením sú hnojivá s riadeným uvoľňovaním alebo tabletové hnojivá s pozvoľným uvoľňovaním živín a nízkym obsahom dusíka, ktoré položíte ku koreňom.

Stromček zasaďte do rovnakej hĺbky, v akej rástol v kontajneri alebo v škôlke. Počítajte tiež s tým, že sa pôda zľahne a sadenica klesne hlbšie, než pôvodne bola.

Sadenicou ľahko potrepte, aby sa zemina dobre dostávala medzi korene. Po zasypaní jamy, asi do troch štvrtín, zeminu zľahka prišliapnite, aby pevne priľnula ku koreňom a zároveň sa uvoľnili vzduchové vrecká. Okolo kmienka potom vytvarujte miskovitú priehlbinu a stromček výdatne zalejte. Zem v okolí sadenice môžete zamulčovať.

Nadzemnú časť jednoducho korenných sadeníc skráťte, významne tak zmenšíte vyparovanie vody a tým podporíte ujmu. Pri opadavých kríkoch vetvy príliš neskracujte, len rastliny s dlhými, nedostatočne rozvetvenými jednoročnými výhonkami skráťte o jednu tretinu až polovicu.

Najprv však odstráňte slabé, zahusťujúce výhony, a tiež tie, ktoré rastú nesprávnym smerom. Pri stromčekoch zredukujte počet vetiev, ktoré budú tvoriť kostru budúcej koruny.

Na prvom poschodí ponechajte 3–5 vetiev rovnomerne rozložených po obvode, odstraňujte najmä konkurenčné výhony. Hlavný terminál skráťte len vtedy, ak je poškodený.

A čo vysadiť?

Výber je neskutočne široký. V prvom rade si ujasnite, akú úlohu má ker či strom plniť. Pozornosť tiež venujte visačke pri výpestkoch, najmä informácii o výške a šírke rastliny v dospelosti.

Kríky kvitnúce na jar sú napríklad dulovec alebo muchovník. V lete nás potešia kvety ibišteka. Na jeseň sa nádherne sfarbí javor dlanitolistý.

V tomto období sa tiež vysádzajú ruže a ovocné dreviny. Naopak, jesenný termín nie je vhodný pre teplomilné druhy, ako sú napríklad magnólia alebo figovník.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa