×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

10 rád: ako pripraviť záhradu na zimu

Či už ste skúsený záhradník alebo začiatočník, každá záhrada si zaslúži správnu starostlivosť. Preto príprava záhrady na zimu je jedným z najdôležitejších procesov v záhradníckom kalendári. Nielenže pôsobí ako preventívne opatrenie proti škodám spôsobeným mrazom, ale tiež pomáha zaisťovať, že záhrada bude počas jari a leta opäť bujne kvitnúť.

Máme pre vás pripravených 10 tipov, ako pripraviť záhradu na zimu:

TIP 1: starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik je kľúčová pre jeho zdravie a vitalitu. Kosenie trávnika je jedným z najdôležitejších krokov pri príprave záhrady na zimu.

Pred kosením odstráňte všetky listy a vetvy z trávnika, ktoré by mohli poskytnúť útočisko škodcom a chorobám. Potom trávnik sekajte na nižšiu výšku ako obvykle, ale nesekajte ho príliš nízko, pretože to by mohlo viesť k poškodeniu koreňov.

TIP 2: zakryte rastliny

Zabezpečenie záhrady pred zimnými výkyvmi počasia môže byť náročné, ale je to nevyhnutné, ak chcete, aby vaše rastliny prežili zimu bez úhony.

Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je použitie prírodných materiálov, ako je slama, lístie alebo drevina. Použiť môžete aj bublinkovú fóliu či jutové vrecia, ktoré zadržujú teplo a zabraňujú prieniku mrazu.

TIP 3: kontrola a údržba náradia

Správna údržba a kontrola záhradných nástrojov zaisťuje ich dlhú životnosť a efektivitu. Vyčistite náradie od pôdy a nečistôt. Pri ostrom náradí si dajte záležať na tom, aby bolo dobre nabrúsené. Náradie uložte na suché miesto, aby sa zabránilo hrdzaveniu.

TIP 4: kompostovanie jesenného lístia

Kompostovanie je skvelý spôsob, ako recyklovať organický materiál a vylepšiť pôdu vo vašej záhrade. Zhrabnite lístie do hromady a nechajte ho rozložiť. Za pár mesiacov budete mať bohatý kompost, ktorý môže byť použitý na vylepšenie pôdy.

TIP 5: ošetrenie drevín a kríkov

Rezanie a ošetrenie stromov a kríkov je dôležité pre ich zdravý rast. Odstráňte poškodené a choré vetvy a ošetrite stromy a kríky vhodnými prípravkami na prevenciu chorôb a škodcov.

TIP 6: príprava záhrady na budúci rok

Plánovanie a príprava záhrady na budúci rok je kľúčová pre úspech novej záhradníckej sezóny. Jeseň je ideálna doba na výsadbu cibuľovín, ktoré kvitnú na jar. Vyberte si druhy, ktoré sa vám páčia, a vysaďte ich do záhonov alebo kvetinových črepníkov.

Ďalej sa vysádzajú ozimné odrody cesnaku a cibule. Do polovice novembra máte ešte čas aj na výsadbu niektorých druhov ovocných stromčekov.

TIP 7: starostlivosť o záhradný rybník

Zodpovedajúca príprava záhradného rybníka na zimu je dôležitá pre udržanie zdravia rýb a rastlín. Odstráňte lístie a iné nečistoty z vody a skontrolujte, či je systém na cirkuláciu vody v dobrom stave. Ak máte ryby, uistite sa, že majú dostatok krmiva a že voda nebude zamŕzať.

TIP 8: skleník

Po poslednom zbere v skleníku zrýľujte záhony, odstráňte zvyšky koreňov a skleník vydezinfikujte. Odporúčame použiť dusíkaté vápno, ktoré zapracujte do pôdy a zalejte, aby došlo k jeho rozkladu.

Potom záhony na 2–3 týždne zakryte plastovou fóliou. Ideálne je aspoň raz za 5 rokov pôdu v skleníku úplne vymeniť.

TIP 9: rýchlenie zeleniny a kvetín

Stále môžete rýchliť niektoré druhy koreňovejlistovej zeleniny, cibuľu sadzačku a pažítku. Vďaka tomu si zaistíte potrebnú dávku vitamínov aj v období zimy.

Na rýchlenie sa hodia aj okrasné cibuľoviny (napr. hyacint), ktoré poslúžia aj ako vianočné dekorácie. Nezabúdajte kontrolovať stav uloženej zeleniny a prípadne pokazené kusy vyhodiť.

TIP 10: zabezpečenie záhrady

Zver a škodcovia môžu byť pre záhradníkov veľkým problémom, najmä v zime, keď je potrava pre nich vzácnejšia. Existuje niekoľko účinných metód, ako ich odrádzať, napríklad používanie prírodných odpudzovačov, inštalácia ohrád alebo pestovanie rastlín, ktoré zver nemá rada.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa