×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradkárov kalendár: jún

Záhradnícky kalendár je pre každého záhradníka nenahraditeľným sprievodcom. Umožňuje vám pochopiť, aké práce treba v danom mesiaci vykonať, aby záhrada prosperovala a bola pripravená na ďalšie obdobie. Poďte sa s nami pozrieť na mesiac jún.

Prečo je jún kľúčový mesiac pre záhradníkov? Jún je mesiacom, kedy už plné slnko rozohrieva pôdu a rastliny potrebujú viac starostlivosti ako inokedy. Teploty začínajú stúpať a rastliny, ako sú ruže, levanduľa alebo čerešne, sú na vrchole svojho rastu a vývoja.

Medzi hlavné úlohy patrí starostlivosť o rastliny, ale aj výsadba a sadenie nových. Pripravte sa na bohatú úrodu, ale aj na údržbu a starostlivosť o záhradu, ako je napríklad čistenie, ostrenie a údržba náradia, kontrola zavlažovacieho systému.

Venujte rastlinám zvýšenú pozornosť

Zahŕňa to pravidelné zalievanie, ale aj rez a hnojenie. Rozkvitnuté ruže potrebujú pravidelný rez, zatiaľ čo letničky a trvalky potrebujú dostatok vody a živín. Zároveň strážte, aby nedochádzalo k preliatiu.

V júni treba dbať na ošetrenie ovocných stromov – predovšetkým jabloní, hrušiek a čerešní. Odstráňte odumreté vetvy a pravidelne kontrolujte, či nie sú napadnuté škodcami a chorobami.

V tomto mesiaci je starostlivosť o trávnik kľúčová, pretože teplé počasie a slnko ho môžu vysušiť. Zalievajte trávnik pravidelne, ale hlavne vo večerných hodinách, aby nedošlo k vysušeniu. Pravidelne sčíta a prevzdušňujte trávnik.

Jún prináša so sebou nejedno nebezpečenstvo, ako sú škodcovia, choroby rastlín či sucho. Proti škodcom používajte špeciálne prípravky a zabráňte tak ich šíreniu. V prípade sucha zvýšte zalievanie.

Čo v júni žať?

Zberajú sa prvé jahody a čerešne. Podľa doby, kedy ste vysiali semienka, môžete žať skoré odrody zeleniny ako je bôb, fazuľa, horčica, hrach, mrkva, pažítka, petržlen, reďkev, reďkovka, pak choi, mizuna alebo cuketa. Z byliniek zberajte medvedí cesnak, žihľavu, púpavu, vtáčinec. Niektoré druhy, ako je medovka, mäta, dobromyseľ, šalvia, tymián a harmanček, môžete sušiť pre neskoršie použitie v kuchyni.

Pri zbere byliniek je dôležité zbierať ich v suchom počasí, najlepšie dopoludnia po vypršaní rosy. Bylinky by mali byť sušené rýchlo v dobre vetraných, tmavých priestoroch, aby sa zachovali ich účinné látky. Po usušení je dobré bylinky skladovať v uzavretých nádobách na tmavom a suchom mieste.

Presádzať môžete množstvo rastlín, vrátane izbových rastlín, trvaliek, letničiek a niektorých druhov zeleniny a byliniek, ktoré sú už dostatočne zakorenené a pripravené na presadenie do väčších nádob alebo priamo do záhrady.

Ide napríklad o monstery, fikusy a palmy. Predpestované sadeničky petúnií, lobeliek a aksamitníkov je možné vysadiť do záhonov či kvetináčov. Bylinky ako je rozmarín, tymián a levanduľa môžu byť rozdelené a presadené pre lepší rast. Nezabudnite ani na predpestovanú sadivo zeleniny, ako sú paradajky, papriky a baklažány.

Vysievať je možné fazuľu, mrkvu, pór, kvaku, kapustu, čakanku, hrach, kel kučeravý, kel, špenát alebo brokolicu. Z byliniek sa k výsevu hodí bazalka, kôpor, palina, trebuľka, stévia, citrónová tráva, divozel, ďatelina alebo topoľovka.

Nezabudnite ani na okrasné rastliny. Vysievať či vysádzať stále môžete nevädzu, funkiu, hrachor, poniklec, lekno, lupinu, sirôtky, mnohokvet, náprstník, pupalku, slez alebo zvonček.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa