×
Vyhľadávanie v blogoch

Vysaďte si na záhradke rôzne druhy ázijskej zeleniny

V prvej časti sme vám predstavili ázijskú listovú zeleninu, ktorej sa v našich klimatických podmienkach darí veľmi dobre. Nie je na pestovanie náročná a svojou výraznou, veľmi zaujímavou chuťou spestrí chuť rozličných pokrmov. Ideálnou dobou pre ich výsev je neskorá jar alebo v lete do dobre zásobenej pôdy.

Už sme vám predstavili pak choi, tatsoi a nameniu. Nie sú to jediní zástupcovia ázijskej zeleniny, ktoré si môžete vypestovať na svojej záhradke.

Druhy ázijskej zeleniny

Mizuna je pestovateľsky nenáročnou listovou zeleninou, ktorá sa vyznačuje rýchlym rastom a odolnosťou voči výkyvom počasia. Má dlhé stopky, so strihanými, štíhlymi listami, ktoré sa nápadne podobajú rukole.

Ich zber prebieha obvykle dva mesiace po výsadbe sadeníc. Je možné odrezať celú rastlinu alebo postupne odlamovať jednotlivé listy z rastliny. Chuť mizuny je miernejšia a oveľa jemnejšia ako je chuť rukoly.

Obsahuje vitamín B, C a E, draslík, vápnik a horčík. Naopak má nízky obsah cukrov. Hodí sa na spracovanie ako v studenej, tak aj teplej kuchyni.

Mibuna je veľmi podobná mizune typom rastu, avšak na rozdiel od nej je menej odolná voči chladu a je nutné ju v priebehu zimného obdobia pestovať vo vykurovaných skleníkoch či v domácom prostredí.

Najlepšie sa jej darí na otvorenej ploche. Rastlina vytvára husté trsy či veľké ružice hladkých, štíhlych listov. Majú tmavozelenú alebo svetlozelenú farbu.

Ide o veľmi odolnú rastlinu, ktorú môžete zrezať v priebehu roka až 5x. Využiť ju môžete v akejkoľvek fáze od malých rastliniek až po dospelé rastliny. Hodí sa do šalátov, polievok či ako príloha.

Komatsuna alebo horčica zelená, japonský špenát či čínska horčica je ďalším netradičným druhom ázijskej zeleniny. Ide o veľmi výnosnú rastlinu, ktorú je možné pestovať po celý rok doma.

Na vonkajšom záhone sa potom pestuje od jari do jesene. Typické sú pre ňu veľké zelené listy v otvorenej ružici. Má príjemne pikantnú chuť, ktorá skvele oživí rozličné jedlá ako studenej, tak aj teplej kuchyne.

Táto listová zelenina má navyše aj liečivé vlastnosti. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C, vďaka ktorému zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Ďalej obsahuje betakarotén a luteín, ktoré pomáhajú proti degenerácii očnej sietnice. V neposlednom rade má pozitívny vplyv na zuby, kosti a kardiovaskulárny systém.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa