×
Vyhľadávanie v blogoch

Ázijské liečivky, ktoré sa dajú pestovať doma

Ich liečivé účinky boli podložené vedeckými štúdiami a pestovanie nie je zas tak zložité. Doma vypestované byliny môžeme spracovať podľa starých osvedčených bylinných receptúr.

Ženšen päťlistý

Z jeho listov sa pripravuje kvalitný zelený čaj, ktorý má podľa niektorých štúdií vplyv na dlhovekosť. Pôsobí ako antioxidant a významne posilňuje imunitu. Dá sa pestovať ako izbová rastlina s možnosťou letnenia. Rastlinu si vypestujete priamo zo semienok (semienka sa deň namočíte vo vlažnej vode, potom zasadíte do substrátu a prekryte fóliou, aby sa udržiavala správna veľkosť). Rastlina vytvára zaujímavé previsy, vynikne teda v závesných nádobách. Ideálne je slnečné stanovisko alebo polotieň. 

Ženšen vydrží teplotu do -15 °C, môže teda zostať behom zimy v zemi na záhradke, ale musí sa dobre zakryť. Jeho listy sa dajú pridať aj do zeleninových šalátov, chutia podobne ako šalátová uhorka. 

Schizandra

Základná bylina tradičnej čínskej medicíny, označuje sa za bylinu piatich chutí – kyslá (pečeň), sladká (slezina), horká (srdce), slaná (obličky), štipľavá (pľúca), je tu brána ako všeliek. Priaznivo pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, srdce a dýchanie, má vplyv na ostrosť videnia, po malých krokoch zlepšuje očné tkanivo, odporúča sa ako súčasť diét po znížení cholesterolu. Využívajú sa hlavne jej plody, v listoch je účinných menej látok.

Stanovisko jej vyberte svetlé, s priepustnou zemou a vybudujte jej oporu, prvé tri roky rastie pomaly. Rastlina plne plodí až okolo pätnásteho roku.

Pupočník ázijský

Zlepšuje činnosť pečene, pozitívne pôsobí na hladinu cukru v krvi, má omladzujúce účinky, posilňuje duševné a mentálne funkcie a stimuluje centrálny nervový systém. Prispieva k dlhovekosti a celkovo tlmí príznaky starnutia. Ako pri všetkých rastlinách, je dobré najprv vyskúšať, či na ňu nemáme alergickú reakciu, aj keď pupočník nemá žiadne vedľajšie účinky. Má podobnú chuť ako napríklad petržlen. Nie je odporúčaná tehotným ženám. 

Pupočník je plazivou, pôdopokryvnou rastlinou. Nie je mrazuvzdorný, pestuje sa preto v nádobách, či už celoročne v izbe, alebo ako prenosná rastlina. Dobre vyzerá v priestornom závesnom kvetináči či košíku, z ktorého výhony voľne splývajú. Substrát by mal byť humózny, s prímesou piesku, stále mierne vlhký. 

Kalízia voňavá

Jedná sa o veľmi silnú liečivú rastlinu a jej užívanie je vhodné konzultovať s lekárom, má vplyv na štítnu žľazu, ďalej v tele pôsobí proti zápalom, je odporúčaná pri cukrovke, rakovinových ochoreniach, ochoreniach žalúdka, tenkého čreva, sleziny, obličiek, žlčových ciest. Obsahuje vitamíny C a radu vitamínov B, ďalej minerály – vápnik, železo, chróm, selén a radu fytosterolov prospešných telu. Možno ju používať aj ako aloe. Ľahko z nej pripravíme pleťovú vodu, vďaka ktorej sa do tela dostávajú potrebné účinné látky.

Kalízia sa pestuje ako izbová rastlina, ktorú možno letniť. Je svetlomilná, ale nemá rada priame slnečné lúče, prospieva jej aj polotieň. Rastlina prezimuje na svetlom mieste pri izbovej teplote, teplota nesmie klesnúť pod 10 °C. Ideálny je substrát pre izbové rastliny, ktorý môžeme obohatiť o prírodné hnojivo, v dobe vegetácie zalievame tak, aby bol substrát stále vlhký, v zime zálievku obmedzíme. 

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa