×
Vyhľadávanie v blogoch

Užitočné vlastnosti izbových rastlín

Izbové či prenosné rastliny pôsobia veľmi dekoratívnym dojmom. Viete však, že množstvo rastlín aj užitočné vlastnosti? Zoznámime vás s rastlinami, ktoré slúžia ako rastlinné čističky vzduchu.

Kvalita vzduchu v domácnostiach sa v posledných rokoch rapídne zhoršila. Kvôli zlému vzduchu môžu mnohé z vás trápiť bolesti hlavy, závraty, podráždená sliznica a pod. Okrem elektrických čističiek vzduchu existujú aj prírodné a cenovo oveľa dostupnejšie možnosti, ako odstrániť nečistoty zo vzduchu. Pomoc vám s tým pomôžu niektoré izbové rastliny.

Tradičná a najpestovanejšia izbová rastlina je fikus. Ten dokáže pohlcovať prach aj škodlivé látky, ktoré sú obsiahnuté v syntetických vláknach. Ide o relatívne nenáročnú rastlinu, pozor však na zmeny teploty, tie nemá rád a navyše vyžaduje častejšie rosenie. Rastlina je nevhodná pre ľudí, ktorí sú alergickí na latex, pretože listy fikusu obsahujú mliečnu šťavu s latexom.

Ďalšou najznámejšou a hojne pestovanou izbovou rastlinou je aloe vera. Tá je obľúbená pre svoje liečivé a antiseptické účinky. Mnohí však nevedia, že funguje aj ako lapač zvyškov chemických látok ako je benzén, toluén a formaldehyd. Výhodou tejto rastliny je jej pestovateľská nenáročnosť, schopnosť sa rýchlo adaptovať v novom prostredí a veľmi ľahké množenie.

Pestovateľsky nenáročný kaktus dokáže takmer ako jediná rastlina efektívne mierniť elektrosmog. Preto sú kaktusy vhodné na okenné parapety kancelárií, pracovný stôl, okolo televízie alebo ďalších elektrospotrebičov.

Rovnako ako aloe vera, dokáže chamédorea aj banánovník zvlhčovať vzduch a zbavovať ho väčšiny chemických a prachových častíc. Chamédorea vyžaduje pravidelné zvlhčovanie listov a dostatok slnečných lúčov. Banánovník na pestovanie potrebuje teploty aspoň okolo 25 °C.

Veľmi elegantná dracéna pohlcuje chemické látky ako je formaldehyd, benzén a trichlóretylén. Ide však o toxickú rastlinu, ktorá nemá rada prievan a priame svetlo. Inak sa jedná o nenáročnú palmu, vhodnú aj pre začínajúcich pestovateľov.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa