×
Vyhľadávanie v blogoch

Niektorému ovociu svedčí premrznutie. Ktoré to je?

Nízke teploty pre väčšinu záhradkárov znamenajú koniec záhradníckej sezóny. Niektoré druhy ovocia môžu aj slabé mrazy poškodiť, nie vždy je ale mráz škodlivý, v prípade niektorých druhov drobného ovocia ho dokonca uvítate.

Plody po premrznutí môžu získať úplne inú konzistenciu, ako je to potrebné pri mišpule obyčajnej. Na jeseň, pred prvými mrazmi, by ste si na hnedých malvičkách tejto dreviny len ťažko pochutnali, sú totiž tuhé a pomerne trpké.

Po prvých mrazoch naopak ovocie zmäkne a zvýši sa v ňom aj obsah cukru, takže sú plody príjemné nielen na konzumáciu, ale taktiež predstavujú už oveľa príjemnejší chuťový pôžitok. Vždy však nemusíte mať šťastie a plody do zimy ani nevydržia.

Brusnica

Tieto kyslomilné rastliny s červenkastými plodmi by vás určite príliš nenadchli, boli by totiž pri ochutnaní s najväčšou pravdepodobnosťou pomerne dosť trpké.

Plody sú síce zrelé už v priebehu leta alebo na jeseň, ale oplatí sa ich ponechať na rastlinách a počkať do mrazov, ktoré zmiernia ich trpkosť. Majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý je aj pri tepelnej úprave.

Okrem toho sú plody bohaté na provitamín A, triesloviny, flavonoidy, minerálne látky a rastlinné farbivá. Majú tiež vyšší obsah kyseliny šťaveľovej, ktorá nie je vhodná pre jedincov so zdravotnými ťažkosťami spojenými s obličkami.

Arónia čiernoplodá

Väčšina druhov arónií je s plodmi pomerne tuhými a nijako zvlášť šťavnatými. V 19. storočí bol však objavený strom moravského sladkoplodej arónie a situácia sa zmenila. Plody dozrievajú na jeseň, kedy je tiež najvyšší obsah vitamínu C.

Vyššia zásoba cukru v plodoch vznikne však až po premrznutí, kedy sa ale zase na druhú stranu znížia zásoby vitamínu C. Ideálne je, že sa veľká časť vitamínu u týchto plodov zachová aj po tepelnom spracovaní, to je medzi druhmi ovocia pomerne veľká výnimka.

Mišpuľa obyčajná

U nás sa pestovala už pred mnohými desiatkami rokov, neskôr sa na ňu ale trochu zabudlo. Okrem 75 % vody, plody obsahujú aj veľkú zásobu cukru, vlákniny, trieslovín, vitamínu C a B2, z kyselín je hojne zastúpená kyselina jablčná.

Malvičkám dodá mráz príjemnú sladkú chuť a tiež oveľa prívetivejšiu konzistenciu. Použiť ich môžete na výrobu džemov a rôznych slaných i sladkých nátierok.

Rakytník rešetliakový 

Mráz môže byť na úžitok aj z inej strany. Pri rakytníku sa plody pri teplom počasí žnú naozaj len ťažko, pretože sa pri trhaní stláčajú. Lepšie to nie je ani v prípade, že si na pomoc vezmete záhradnícke nožnice, ktorými plody z vetvičiek ostriháte.

Po prvom mraze ale plody v tuhej podobe z dreviny ľahko otrháte. Môžete tiež ostrihať celé vetvičky s plodmi a tie potom dať do mrazničky, kde si celý proces urýchlite, plody potom jednoducho otrháte pokojne doma.

Rakytník pozitívne ovplyvňuje imunitu, plody majú protirakovinové účinky a obsah vitamínu C je oveľa väčší, ako je to pri obľúbených citrusoch. Z plodov je možné vyrábať rôzne džemy, malinovky, sirupy, zaváraniny a v sušenej podobe sa pridávajú do obilných kaší alebo napríklad do bylinkových čajov.

Majú vysoký obsah karotenoidov, vitamínov skupiny B, vitamínu PP, kyseliny listovej, a provitamínu D. Ďalej tiež vysoký pomer flavonoidov a minerálnej látky v podobe železa, mangánu a draslíka, síry, bóru, vápnika a medi.

Trnka obyčajná 

Trnkové plody sú veľmi zdravé, napriek tomu nie sú v kuchyni veľmi využívané, pretože obsahujú veľkú zásobu organických kyselín, pektínu a vitamínov predovšetkým zo skupiny B. Ich trpkosť pominie po premrznutí. Konzumácia plodov pomôže pri žalúdočných ťažkostiach, pôsobí proti hnačke a ťažkostiam s močovým mechúrom.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa