×
Vyhľadávanie v blogoch

Sadíme a pestujeme - Medvedí cesnak

Medvedí cesnak je nielen liečivou bylinkou, ale aj okrasnou rastlinou, ktorá sa prirodzene vyskytuje na vlhkých lúkach, v zmiešaných lesoch, hájoch i pozdĺž vodných tokov. Rastlinu je možné pestovať nielen na vonkajšom záhone, ale aj v pestovateľskej nádobe na balkóne či terase.

Ide o vytrvalú rastlinu, ktorá dosahuje výšku 10–40 cm. Prízemné stopkaté listy sú úzke, eliptické až vajcovité. Drobné kvety majú bielu farbu a sú bez pacibuliek.

Pestovanie medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak je možné vypestovať zo semien alebo z cibuliek.

Zo semien prebieha výsev na jeseň do hĺbky 0,5–1 cm a sponu 30 x 20 cm. Ak chcete semená vysievať v inú dobu, je nutné vykonať studenú stratifikáciu po dobu 1 mesiaca.

Doba klíčenia je približne 4 týždne pri teplote ideálne 12 °C. Klíčenie je však nepravidelné a môže trvať aj dlhšie. Stanovište voľte polotienisté alebo tienisté s ľahkou, dobre priepustnou a vápenitou pôdou.

Pestovanie medvedieho cesnaku z cibuliek prebieha od septembra do októbra alebo od marca do apríla do hĺbky 8–15 cm v závislosti od veľkosti cibuľky.

Cibuľky sa vsádzajú do vzdialenosti 40–50 cm od seba na slnečné stanovište. Pôda by mala byť ľahká, priepustná, skôr suchá a vápenitá.

Ide o mrazuvzdornú rastlinu, preto je možné cibuľky cez zimu ponechať v pôde. Odporúča sa však po niekoľkých rokoch rastliny vybrať a rozsadiť.

V oboch prípadoch nezabúdajte na dostatočne zalievanie, pretože rastlina má rada vlhko.

Pri jarnom zbere vo voľnej prírode si môžete ľahko pomýliť medvedí cesnak s jedovatými listami konvalinky vonnej. Pokiaľ listy medvedieho cesnaku rozšúchate, ucítite charakteristickú vôňu po cesnaku.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa