×
Vyhľadávanie v blogoch

Medvedí cesnak a jeho liečivé účinky

Medvedí cesnak je nielen okrasnou rastlinou, ale aj významnou liečivou rastlinou. Prirodzene sa s rastlinou možno stretnúť na vlhkých lúkach, v zmiešaných lesoch, hájoch i pozdĺž vodných tokov.

Ide o vytrvalú rastlinu dosahujúcu výšku 10–40 cm, ktorá kvitne drobnými kvetmi bielej farby. Rastlinu je možné vypestovať na vonkajšom záhone či v pestovateľskej nádobe na balkónoch a terasách. Medvedí cesnak je možné vypestovať zo semien i cibuliek.

Ak zbierate medvedí cesnak vo voľnej prírode, dbajte na to, aby ste si rastlinu nepomýlili s jedovatými listami konvalinky vonnej. Medvedí cesnak spoznáte tak, že pri rozomnetí listov ucítite typickú cesnakovú arómu.

Čerstvo natrhané listy medvedieho cesnaku obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B, aminokyseliny, alicín, alliin, sírne zlúčeniny, silice, flavonoidy a fytoncídy. Rastlina je obľúbená a známa ako silné prírodné antibiotikum.

Má protiplesňové, močopudné, detoxikačné a antioxidačné účinky. Pomáha znižovať krvný tlak, podporuje trávenie, pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu, uvoľňuje dýchacie cesty, podporuje pamäť a pomáha pri vírusových ochoreniach. Okrem toho sa hojne využíva aj pri jarných očistných kúrach.

V kuchyni môžete medvedí cesnak použiť všade, kde sa používa štandardný cesnak, pažítka či iné zelené bylinky. Má jemnejšiu chuť ako bežný cesnak a možno s ním koreniť aj rôzne druhy mäsa, polievky, mäsové vývary aj omáčky.

Pozor, niektorí ľudia môžu byť alergickí na cesnakové silice. Alergická reakcia sa prejavuje opuchom hrdla dýchacími problémami alebo k podráždeniu či začervenaniu pokožky pri kontakte.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa