×
Vyhľadávanie v blogoch

Vypestujte si doma strom, ktorý je takmer zázračný

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) je potomkom pravekých ihličnanov, radíme ho však medzi stromy listnaté. Pred 160 mil. rokov sa jeho čeľaď vyskytovala na mnohých miestach sveta, vrátane Európy a ako jediný prežil. Divoko rastie v Číne. Vo východnej Ázii je posvätným stromom a vysadzuje sa do blízkosti chrámov.

Ginko je dvojdomé

To znamená, že jeden strom má samčie rozmnožovacie orgány a iný zase samičie.

Samčie rastliny vytvárajú plodolistové šišticovité útvary podobné jahňadám, zatiaľ čo samičie rastliny vytvárajú zhluky nazelenalých semenníkov zavesených na tenkej stopke nesené krátkym brachyblastom. K domom a do ulíc sú vhodné len samčie rastliny, pretože plody samičích stromov môžu nepríjemne zapáchať.

Koruna stromov je kužeľovitá. Stromy dorastajú do výšky 30 – 40 m a sú veľmi dlhoveké. Najstarší strom rastúci v Japonsku má 1200 rokov. Borka kmeňu je sivá, v starobe široko brázditá. Listy majú fyziologicky bližšie k ihličiu než listom. Rapíkovité listy vyrastajú vo zväzočkoch.

Listová čepeľ je plochá, klinovitá, s vejárovitou žilnatinou, rozdelená zárezom na dva laloky. Dužinaté obaly semien obsahujú organické kyseliny, ktoré sú pôvodcom zápachu i možného podráždenia pokožky, glyceridy, steroly a estery.

V Japonsku a Číne sú semená vybranou pochúťkou a používajú sa v tradičnej kuchyni.

Semená sa zbavia dužiny, máčajú sa v slanej vode, pražia sa, a potom konzumujú alebo sa pridávajú do dezertov. Toxické zlúčeniny nie sú však pri úprave rozkladané teplom a pri požití väčšieho množstva slanej pochúťky alebo dlhodobom užívaní, spôsobujú otravy, predovšetkým u detí.

Strom začína plodiť vo veku 35 rokov, jeden samčí strom stačí pri opeľovaní piatich samičích. K tomu môže dokonca dôjsť až potom, čo plody spadnú na zem.

Na pestovanie má minimálne nároky

Znáša znečistené ovzdušie i zasolené pôdy a na stanovište má skromné požiadavky. Pretože dorastá do veľkých rozmerov, musíme mu vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru.

Darí sa mu vo väčšine druhov pôd, ale najradšej má priepustnú, suchšiu, ílovitohlinitú pôdu a pozíciu chránenú pred vetrom. Dobre zakorenené rastliny sú odolné proti suchu.

Stromy rastú veľmi pomaly, priemerne menej než 30 cm za rok, a to v období od konca mája do konca augusta. Rast je celkom nepredvídateľný, jeden rok nerastú takmer vôbec a druhý rok môžu vyrásť i o 1 meter. Zrejme to vôbec nesúvisí s vodou alebo dostatkom živín.

Boli vyšľachtené rôzne odrody – zakrpatené, previsnuté, alebo s rôzne tvarovanými a sfarbenými listami. Listy je najlepšie zbierať na konci leta alebo skoro na jeseň, tesne pred tým, než začnú meniť farbu. Strom netrpí žiadnymi škodcami ani chorobami.

Ginko má významné liečivé účinky

Výťažky z listov pomáhajú liečiť astmu, tráviace ťažkosti, pozitívne pôsobí na obehový systém, pamäť a koncentráciu. Zlepšuje prekrvenie periférnych častí tela, pomáha prehrievať večne studené ruky a nohy. V starobe je odporúčaný na udržanie duševnej sviežosti.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa