×
Vyhľadávanie v blogoch

Ginkgo biloba – strom so zázračnými účinkami

Ginkgo biloba alebo Ginko dvojlaločné je potomkom pravekých ihličnanov, hoci ho radíme medzi listnaté stromy. Pred 160 mil. rokmi sa čeľaď vyskytovala na mnohých miestach sveta, vrátane Európy a ako jediný prežil až dodnes. Stále rastie divoko v Číne, vo východnej Ázii je posvätným stromom a vysadzuje sa v blízkosti chrámov. 

Koruna ginka je kužeľovitá

Stromy môžu dorásť do výšky až 30 – 40 m a sú veľmi dlhoveké (najstarší strom rastúci v Japonsku má 1200 rokov). Kôra kmeňa je sivá, vo vyššom veku široko brázditá.

Stopkaté listy vyrastajú vo zväzkoch, fyziologicky majú bližšie k ihličiu ako k listom. Ginko je dvojdomé – jeden strom má samčie rozmnožovacie orgány a niektoré druhy zase samičie.

Do ulíc a k domu sú vhodné len samčie rastliny, stromy so samičími plodmi môžu nepríjemne zapáchať. Pôvodcom zápachu i možného podráždenia pokožky sú dužinaté obaly semien, ktoré obsahujú organické kyseliny, ako glyceridy, steroly a estery.

Na pestovanie je nenáročný, znáša znečistené ovzdušie i zasolené pôdy a na stanovište má skromné požiadavky. Vzhľadom k tomu, že dorastá do veľkých rozmerov, musíme mu vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru.

Najlepšie mu vyhovujú priepustné, suchšie, ílovité hliny a miesta chránené pred vetrom. Pokiaľ sú rastliny dobre zakorenené, sú odolné proti suchu. Stromy majú veľmi pomalý rast, priemerne menej než 30 cm za rok, a to v období od konca mája do konca augusta.

Vyšľachtené sú rôzne varianty

Zakrpatené, previsnuté alebo s rôzne tvarovanými a sfarbenými listami. Strom začína plodiť vo veku okolo 35 rokov, jeden samčí strom stačí pre opeľovanie piatich samičích.

V ázijských štátoch sú semená výbornou pochúťkou a používajú sa v tradičnej kuchyni. Semená zbavíme dužiny, máčame v slanej vode, pražíme a potom konzumujeme alebo sa pridávajú do dezertov.

Toxické zlúčeniny nie su pri úprave rozkladané teplom a pri konzumovaní väčšieho množstva slanej pochúťky alebo pri dlhodobejšom užívaní, spôsobujú otravy, predovšetkým u detí. Listy zbierame najlepšie na konci leta alebo skoro na jeseň, tesne pred tým, než začnú meniť farbu.

Stromy netrpia na škodcov ani na choroby

Ginko sa vyznačuje významnými liečivými účinkami. Výťažky z listov pomáhajú pri liečbe astmy, tráviacich ťažkostiach, pozitívne pôsobí na obehový systém, pamäť a koncentráciu.

Zlepšuje prekrvenie periférnych častí tela, pomáha zohriať večne studené ruky a nohy, v starobe je odporučaný pri strate duševnej sviežosti.

Related articles

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Výhody:
Rýchle a presné vybavenie objednávky
Pečať overené zákazníkmi

Soňa N. 11.06.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
všetko ok odporúčam
Pečať overené zákazníkmi

Eva Š. 03.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Bolo doručené k mojej spokojnosti
Pečať overené zákazníkmi

Erika H. 07.06.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa