×
Vyhľadávanie v blogoch

Zasaďte v septembri semienka harmančeka

Harmanček je veľmi známou a obľúbenou jednoročnou či dvojročnou bylinkou, ktorú môžete poznať aj pod ľudovým pomenovaním harmanček či kamilka.

Voľne v prírode sa vyskytuje na lúkach, pozdĺž ciest alebo ako burina v obilných poliach. Jej liečivé účinky boli známe a používané v tradičnej medicíne už pred niekoľkými tisíckami rokov.

Ide o pestovateľsky nenáročnú rastlinu, ktorú je možné pestovať na vonkajšom záhone či v pestovateľských nádobách na terase a balkóne. Semená harmančeka možno vysievať na jeseň alebo na jar.

Na jesenný výsev je ideálna doba od augusta do septembra a na jarné od marca do apríla. Z jarných výsevov sa však rastline toľko nedarí a porast je nerovnomerný.

Semená sa vysievajú na substrát do riadkov vzdialených aspoň 15 cm od seba. Harmanček má rád slnečné stanovište s ľahkou a dobre priepustnou pôdou. Pokiaľ necháte niektoré kvetné úbory dozrieť, rastlina sa vám vysemení.

Kvety harmančeka sa zbierajú v čase plného kvetu, čo je od júna až do konca septembra. Neprezreté kvety sa odporúča trhať v dopoludňajších hodinách.

Potom ich sušte v tieni a na veľmi dobre vetranom mieste. Sušenie je možné aj v sušičke, teplota však nesmie prekročiť 35 °C. Nasušené kvety sa skladujú v dobre tesniacich nádobách alebo v papierových vreckách na mieste, kde je nízka vzdušná vlhkosť.

Protizápalový a protibakteriálny harmanček

Pomáha pri žalúdočných problémoch, zápaloch žalúdočných slizníc a dýchacích ciest, zmierňuje stres a uvoľňuje kŕče.

Odvar z kvetov má upokojujúce účinky, pomáha pri zápaloch v krku a je možné ho použiť ako kloktadlo. Masti z harmančeka pomáhajú pri liečbe kožných problémoch.

V neposlednom rade pomáha aj oslabeným rastlinám. Ak ho vysajete v ich blízkosti, pomôže im sa spamätať.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa