×
Vyhľadávanie v blogoch

Pomocníci pri pestovaní - hnojivá

Pri pestovaní rastlín, či už okrasných alebo úžitkových musíte dbať na ich výživu. Počas svojho vývoja rastliny prechádzajú výraznými zmenami, v každej životnej fáze na ňu majú teda trochu odlišné požiadavky.

Ideálna je kvalitná pôda s dostatkom živín a organickej hmoty - k tej by mala vaša starostlivosť smerovať. Prednosť by ste mali dať hnojivám s pomalým pôsobením, sú v pôde rastlinám k dispozícii dlhšie.

Ide väčšinou o hnojivá prírodného pôvodu, teda kompost, hnoj, rohová múčka, vápenec a dolomitický vápenec. Sú to látky s nižšou koncentráciou živín, ktorých dávka je v porovnaní s priemyselne vyrobenými hnojivami väčšia.

Lepšie rozpustné vo vode sú obvykle priemyselné hnojivá, nástup ich účinku je tak rýchly. Keď ale rastliny majú slabé korene a nie sú práve vo fáze silného rastu, väčšia časť živín sa vyplaví, korene ich nezachytia, dochádza k zasoľovaniu pôdy a kontaminácii spodnej vody zlúčeninami fosforu a dusíka.

Pôde tak skôr uškodíte. Je preto lepšie odporúčané množstvo priemyselného hnojiva rozdeliť na dve alebo tri dávky s niekoľkotýždňovým rozmedzím. Na záhrade by sa mali tieto hnojivá používať iba na povzbudenie rastu porastu po napadnutí škodcami, po krupobití, pri náhradnej plodine a pod.

Najväčší význam z chemických prvkov majú pre rastliny dusík, draslík a fosfor. K životu ich potrebujú všetky, ale ich pomer sa líši v konkrétnych životných fázach.

Pôsobenie mikroprvkov je zložitejšie a menej zjavné, ale sú tiež nenahraditeľné.

Umelé hnojivá pre špeciálne porasty alebo rastliny, ako je napríklad trávnik alebo ruže, bývajú obohatené komplexom a ich obsah býva na obale zdôraznený. To ale neznamená, že prírodné hnojivá tieto mikroprvky neobsahujú.

Prvky podporujúce koreňový systém a výhonky

Dusík (N) pomáha pri tvorbe koreňov, spevňuje rastlinné tkanivo a hospodári s vodou.

Draslík (K) a fosfor (P) podnecujú bunkovú stavbu a napomáhajú zakladaniu kvetov ak tvorbe listovej plochy.

Horčík (Mg) podporuje rast koreňov a výhonov a pôsobí na ich vyzrievanie.

Vápnik (Ca) umožňuje využitie dusíka a fosforu v rastline.

Železo (Fe) a síra (S) ovplyvňujú vyzrievanie bunkových stien a prezimovanie rastlín.

Bór (B) zasahuje do metabolizmu fosforu a usmerňuje bunkový rast a reguluje premenu energie pomocou molybdénu (Mo).

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa