×
Vyhľadávanie v blogoch

Pri pergole nemusíte pestovať len okrasné kríky - 2. časť

V prvej časti pestovania úžitkových rastlín pri pergolách sme predstavili actinidiu, lagenáriu, čiže indickú uhorku a lufu. Teraz sa pozrieme na ďalšie rastliny, ktoré dokážu skrášliť vašu záhradku a priniesť úžitok.

Schizandra

Schizandra pochádza z Číny. Aby dobre rástla potrebuje výhrevné miesto, napr. pri južne orientovanom múre, pokiaľ záhrada neleží v teplej oblasti. Na svoj rast potrebuje ako iné popínavé rastliny oporu a dostatok priestoru.

Pôdu vyžaduje skôr ľahšiu, priepustnú a s dostatkom živín. Korene rastliny sa nesmú prehrievať a vyžadujú pritienenie, rovnako ako plamienok.

Dôležité je pravidelné hnojenie a v suchom období závlaha. Letorasty je možné na jar orezať na dva výhony, podobne ako vínnu révu. Mladé rastliny treba chrániť pred mrazmi nastielkou.

Bobule obsahujú mnoho éterických olejov a minerálov, vitamín C, ovocné cukry a sú známe svojím tonizačným účinkom. Majú sviežu chuť a voňajú ako živica.

Chmeľ obyčajný

Pochádza z Kaukazu a južného Sibíra. Dlhé lianové výhonky veľmi rýchlo ovíjajú oporu, preto chmeľ potrebuje dostatok priestoru. Na slnečnom stanovisku znesie akúkoľvek pôdu. Podzemná časť je vytrvalá a rastlina na jar znova každý rok vyrazí.

Ide o nenáročnú rastlinu, ktorej výhonky sa dajú využiť na prípravu nálevov a kúpeľov. Kvety sa objavujú v období mája a júna. Chmeľ má upokojujúce účinky a podporuje trávenie a chuť do jedla.

V skorších dobách sa z výhonkov chmeľu pripravovali v jarných mesiacoch šaláty. Okrem pivovarníctva je chmeľ vyhľadávaný a využívaný vo farmaceutickom a kozmetickom odvetví. Veľmi dekoratívny je tiež japonský chmeľ, príbuzný chmeľu obyčajného.

Vínna réva

Ide o jednu z najstarších kultúrnych rastlín, pestovanú človekom. Táto popínavá drevnatá liana sa pne a prichytáva k akejkoľvek opore. Pôvodom je z južnej a strednej Európy, prirodzene sa tiež vyskytuje v Prednej Ázii, podhorí Kaukazu a Strednej Ázie.

Sadenice sa vysádzajú v priebehu apríla až mája alebo od septembra do októbra do hĺbky 70 cm, preto pred samotnou výsadbou pripravte rastline dostatok priestoru. Stanovište by malo byť slnečné, avšak nie na priamom slnku. Pôda by mala byť mierne kamenistá alebo piesočnatá, ľahko zásaditého charakteru.

Plodom sú bobule, ktoré môžu mať guľovitý, vajcovitý alebo zaoblene valcovitý tvar v rôznych farbách – od zelenej, zelenožltej, žltej až po červenú či tmavofialovú.

Sú najdôležitejším zdrojom antioxidantov. Obsahujú vitamín E, C, V, mangán, horčík, draslík, želeno, rastlinné oleje a tiež polyfenol a resveratrol.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa