×
Vyhľadávanie v blogoch

Na pergole nemusíme pestovať len okrasné kry – 1. časť

Ruže, vistérie alebo prísavník pestuje takmer každý. Ak by ste chceli skúsiť niečo iné a mať z rastlín i úžitok, dá sa u pergol a rôznych trelaží pestovať mnoho popínavých zeleninových či ovocných druhov. 

Actinidia (Kiwi)

V našich podmienkach sú pre pestovanie vhodnejšie drobnoplodé druhy. I keď sa to môže zdať niektorým záhradkárom nemožné, vypestovať si vlastné „kiwi“ nie je nič ťažké. Drobnoplodé odrody sú mrazuvzdorné do -25 až -30°C, na pestovanie nenáročné, majú veľkú a pravidelnú úrodu a často vyšší obsah vitamínu C než veľkoplodé odrody.

Na pôdy tieto rastliny náročné nie sú, vyhovujú im výživné pôdy s dostatkom humusu. Závlahu potrebujú hlavne mladé rastliny, prípadne zalievame pokiaľ je sucho v období kvitnutia a dozrievania plodov. Aktinidie majú podobný vzrast a plodnosť ako vinič hroznorodý, rovnako tak plodí na jednoročných výhonoch rastúcich z dvojročného dreva. Jediný rozdiel je, že "kiwi" má ovíjací typ rastu stoniek a vinič má úponky. Na výber je mnoho odrôd (napr. Ananasnaja, Geneva, Ambrosia atď.).

Lagenaria

Hovorí sa jej tiež indická uhorka. Je to jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky okolo 10 m. Semená klíčia veľmi dlho. Predpestované sadeničky vysievame von až na konci mája, pretože sú citlivé na mráz. Rastliny potrebujú slnečné stanovisko, humóznu a dobre priepustnú zeminu. Pokiaľ rastlina rastie príliš rýchlo, výhony skrátime.

Mladé plody sa dajú konzumovať, obsahujú veľmi málo kalórií, majú jemnú, neutrálnu chuť a svojim vzhľadom sú podobné uhorkám. Tie staršie, plne vyzreté slúžia ako dekorácia. V krajinách odkiaľ pochádza sa plody sušia a vyrábajú sa z nich hudobné nástroje a tiež nádoby.

Lufa

Jedná sa tiež o jednoročnú rastlinu, ktorá rýchlo vytvára niekoľko metrov dlhé výhony, pokiaľ jej poskytneme vhodné podmienky. Vzhľadom ku svojmu pôvodu z tropických oblastí je veľmi teplomilná. Vhodné je teda pestovanie v skleníkoch či fóliovníkoch, ale v teplejších oblastiach bude rásť a plodiť i vonku. Vyberajte chránené stanovisko s južnou orientáciou alebo v priestornej hlbokej nádobe na južne orientovanej terase. Semienka klíčia veľmi pomaly, rovnako tak rastú spočiatku i rastliny. Von ich vysadzujeme až v máji. Pri raste potrebujú oporu, veľa slnka a tepla a tiež výdatnú zálievku s pravidelným prihnojovaním.

Mladé plody sú jedlé, bohaté na vitamíny a minerály, obsahujú i oleje a bielkoviny. Zo zrelých plodov, musia byť ľahké a suché a na konci sa bude otvárať viečko, z ktorého vypadávajú semená, si môžete vyrobiť špongiu na umývanie.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa