×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradkárov kalendár: august

Záhradnícky kalendár je pre každého záhradkára nenahraditeľným sprievodcom. Umožňuje nám pochopiť, aké práce treba v danom mesiaci vykonať, aby záhrada prosperovala a bola pripravená na ďalšie obdobie. Poďme sa pozrieť na mesiac august.

August je mesiac plný aktivít a príležitostí. Bez ohľadu na to, či zberáte, sadíte alebo len udržujete svoju záhradu, je dôležité mať na pamäti, že každá rastlina má svoje potreby.

V auguste je najmä dôležité udržiavať záhradu hydratovanú a dobre hnojenú. V tomto období je často sucho, takže pravidelné zalievanie je kľúčom k udržaniu správneho zdravia rastlín.

Zalievanie však plánujte v ranných či večerných hodinách, zamedzíte tým tak odparovaniu a spáleniu rastlín. Rovnako je potrebné viac hnojiť, aby rastliny mohli lepšie rásť a produkovať plody.

Nezabúdajte aj na váš trávnik

Pravidelne ho prihnojujte a zavlažujte. Prípadne ho môžete aj prevzdušniť, aby korene získali lepší prísun vzduchu. Pri vždyzelených kríkoch či ovocných stromoch je potrebné menšie tvarovanie pomocou letného rezu. Zlepšíte tým prúdenie vzduchu do koruny a lepšie tak pripravíte dreviny na ďalšiu sezónu.

Stále vykonávajte kontrolu a údržbu záhradného náradia a vybavenia. Uistite sa, že všetky nástroje sú v dobrom stave a pripravené na jesenné práce. Rovnakú starostlivosť venujte aj vášmu záhonu. Odstraňujte burinu, hnojte rastliny, prípadne použite mulč.

V tomto mesiaci nastáva zber viacerých plodín - egreše, artičoky, bôb, zemiaky, zeler, cibuľa, cuketa, fazuľa, cesnak, hrach, kel kučeravý, lagenária, lebeda, baklažán, mrkva, uhorky, paradajky, papriky, tekvica, kapusta a ďalšie.

Dôležitá je pravidelná kontrola pestovaných plodín, aby nedochádzalo k uhnívaniu či napadnutiu rôznymi škodcami a chorobami. V prípade výskytu škodcov či chorôb ich ošetrite prípravkami určenými na tento účel.

August je tiež skvelý čas na výsev či výsadbu niektorých plodín na jeseň, ako je šalát, cibuľa, horčica, katráň, valeriánka, rebarbora, reďkev alebo reďkovka.

Z byliniek sa na výsev hodí bazalka, citrónová tráva, trebuľka, kôpor, valeriána lekárska, železník, vavrín alebo zemežlč.

Na výsev či výsadbu okrasných rastlín v auguste môžete vyskúšať čistec, frézie, funkie, krókus, lobelku, jesienku, pivónie, rebríček, sasanku alebo fialku.

August môže byť tiež skvelý čas na kompostovanie. Ak máte zvyšky rastlín z letného zberu, môžete ich vrátiť do pôdy ako výživný kompost pre jesenné plodiny.

Related articles

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Výhody:
Rýchle a presné vybavenie objednávky
Pečať overené zákazníkmi

Soňa N. 11.06.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
všetko ok odporúčam
Pečať overené zákazníkmi

Eva Š. 03.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Bolo doručené k mojej spokojnosti
Pečať overené zákazníkmi

Erika H. 07.06.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa