×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradkárov kalendár: júl

Záhradnícky kalendár je pre každého záhradníka nepostrádateľným sprievodcom. Umožňuje nám pochopiť, aké práce treba v danom mesiaci vykonať, aby záhrada prosperovala a bola pripravená na ďalšie obdobie. Poďme sa pozrieť na mesiac júl.

V júli je na záhrade veľa práce

Orezávanie a prerezávanie, zavlažovanie, hnojenie a prevencia škodcov a chorôb sú len niektoré z úloh, ktoré záhradkára čakajú. Každá z týchto úloh je dôležitá pre zdravie a krásu záhrady.

Prvým krokom je orezávanie a prerezávanie rastlín, ktoré zaistia ich zdravie rast. Rastliny ako ruže, ovocné stromy alebo kríky potrebujú pravidelné orezávanie.

Dôležité je orezávať správne a včas, aby ste nenarušili rast rastlín. Prerežte výhonky, ktoré kvitli, na dve tretiny ich dĺžky. Tým podporíte rast nových výhonkov a ďalšie kvitnutie.

Zavlažovanie je základnou a nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o záhradu v lete. Rastliny potrebujú dostatok vody, aby prežili horúce letné dni. Optimálna doba zavlažovania je buď ráno, alebo večer, keď slnko nie je také intenzívne a voda sa lepšie vstrebe. Navyše tým zamedzíte spáleniu rastlín. Zavlažovať by ste mali 2-3x týždenne, v závislosti od počasia.

Hnojenie je ďalšou dôležitou úlohou

Veľa rastlín potrebuje v tomto období dodatočné živiny, aby ste podporili ich rast a kvitnutie. Patria sem napríklad pelargónie, petúnie a ďalšie letničky. Tie bude potrebné hnojiť každý týždeň. Najlepšie je použiť hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktoré podporí kvitnutie a zdravie rastlín.

Škodcovia a choroby môžu byť v lete veľkým problémom. Najčastejšie sa môžu objaviť vošky alebo slimáci. Rastliny môžu byť tiež postihnuté chorobami ako je múčnatka alebo pleseň. Prevencia je najlepší liek. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny a v prípade výskytu škodcov či chorôb ich ošetrite prípravkami určenými na tento účel.

Presádzať môžete rôzne druhy rastlín, vrátane izbových rastlín, trvaliek, letničiek a určitých druhov zeleniny a byliniek, ktoré sú už dostatočne zakorenené a pripravené na presadenie do väčších nádob alebo priamo do záhrady.

Ide o fikusy, palmy, monstery, petúnie, lobelky, aksamitníky, šalvia, tymián, levanduľa alebo rozmarín. Ak ste stále nevysadili sadenice paradajok, paprík a baklažánov, je najvyšší čas.

Nezabúdajte tiež žať niektoré odrody červenej repy, kaleráby, okrúhlice, brokolica, čakanky, ačokči, zeleru, cukety, fazuľa, hrachu, kelu, baklažánu, mrkvy, uhorky, paradajok, reďkovky, šalátu, paprík a kapusty. Ovocie vhodné na zber je egreše, čučoriedky, jablká, jahody, maliny, marhule a ríbezle.

Vsádzajte kapustu, šaláty, repu, mrkvu, reďkovky, reďkev, brokolicu, cibuľu, hrach a fazuľu, alebo napríklad lebedu. Z byliniek si v tomto mesiaci môžete vysiať bazalku, bedrovník, ďatelina, trebuľku, kôpor, mochňu, staviareň, sporýš, stéviu, šťavel, vavrín alebo zemežlč.

Stále si môžete vypestovať niektoré druhy okrasných rastlín. Ide napríklad o divozel, chejr, hrachor, ďatelina, kapucínku, sirôtky, nezábudku, pryšec, pupalku, sedmokrásku, šruchu a fialku.

Related articles

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Výhody:
Rýchle a presné vybavenie objednávky
Pečať overené zákazníkmi

Soňa N. 11.06.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
všetko ok odporúčam
Pečať overené zákazníkmi

Eva Š. 03.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Bolo doručené k mojej spokojnosti
Pečať overené zákazníkmi

Erika H. 07.06.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa