×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Sadíme a pestujeme – Hyacintovec

Menej známa, zato pestovateľsky nenáročná okrasná cibuľovina, ktorá na jednom mieste vydrží aj niekoľko rokov. Hyacintovec španielsky, známy aj ako španielska scila, je nie príliš známou okrasnou cibuľovinou, ktorá je pôvodom zo Severnej Afriky, Portugalska a Španielska. Tu tiež rastie na kamenistých stráňach a v lesoch.

Cibuľky hyacintovca sa vysádzajú v priebehu septembra a októbra do hĺbky približne 6–8 cm. Stanovisko voľte slnečné, poprípade je možné zvoliť aj polotieň pod stromami a kríkmi. Rastlina má rada humóznu, dobre priepustnú pôdu s dostatkom vlahy. V letných a jesenných mesiacoch však rastline sucho nevadí. Jedná sa o mrazuvzdornú rastlinu, ktorú je možné cez zimu ponechať v pôde. Po zatiahnutí rastliny je možné ju vybrať zo zeme, cibuľky rozdeliť a rozsadiť na ďalšie stanovište. Z jednej cibuľky môžete na ďalší rok získať až 6 mladých rastlín. Po odkvitnutí je však cibuľky možné nechať na rovnakom mieste aj niekoľko rokov.

Drobné zvončeky kvetov v bielej, ružovej či modrej farbe sa objavujú v priebehu jari. Skvele doplnia prázdne miesta pod stromami, skalku alebo trvalkové výsadby na okrasnom záhone. Niektoré menšie kultivary je možné pestovať aj v pestovateľských nádobách na balkóne či terase.

Stretnúť sa môžete aj s britským hyacintovcom, ktorý na rozdiel od hyacintovca španielskeho má hustejšie trsy listov a kvety v jednom rade, ktoré majú navyše veľmi intenzívnu vôňu.

Ak máte na svojej záhradke problém s hlodavcami, vysaďte si hyacintovec. Táto cibuľovina, na rozdiel od iných cibuľovín, im väčšinou veľmi nechutí.

Related articles

Menu

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa