×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Asteraceae – Pôvabné kvety z početnej čeľade astrovitých

Čeľaď hviezdicovitých (Asteraceae) je jedna z najpočetnejších. Botanici ju pomenovali po astre (Aster). Čeľaď oplýva rozmanitou škálou farieb a tvarov, nájdeme tu rody viac či menej známe, ako sú slnečnice, pestrec i púpava, ale tiež napríklad oman alebo vratič. Všetky majú spoločné kvetenstvo tváriace sa ako jediný kvet, ktorý sa v skutočnosti skladá z mnohých drobných jednotlivých kvietkov. Patria sem letničky aj trvalky, bez ktorých by záhonu chýbala správna iskra.

Biele, modré, fialové, bordové alebo pudrovo ružové kvety astry vydržia kvitnúť dlhé týždne, pokiaľ nebudú rastliny tienené. V čase neskorého leta a jesene kvitnúce hviezdnice ponúkajú potravu včelám a ostatnému hmyzu. Príliš starostlivosť nevyžadujú – pravidelné delenie starších trsov a dobre živená pôda, ktorá nesmie vyschnúť ani dlho držať vodu.

Neprehliadnuteľnými jednoročnými sú cínie. Určite nebudeme ľutovať, keď si túto mexickú krásku pozveme do záhrady. Očaruje svojimi pestrými farbami. Dlho vydrží aj vo váze. Vyhovujú jej slnečné stanovištia s priepustnou pôdou.

Ozdobou kvetinových záhonov a pekným sprievodom ružových kríkov môže byť kokarda. Kvitne veľmi dlho a výborne odoláva suchu. Inak je to ale trvalka trochu nevďačná, pretože má vo zvyku po dvoch až troch rokoch miznúť bez stopy. Kvetenstvo cez leto hýri v čisto žltej, bronzovo oranžovej, červenej i vínovej farbe alebo v kombinácii žltej s červenou. Nízke kultivary môžu krášliť okrem záhonov aj nádoby a kvetináče.

Štíhla až 80 cm vysoká letnička, krasuľka, môže tvoriť pokojne záhonový lem. Semená do voľnej pôdy môžeme vysiať už koncom apríla, veľké miskovité úbory sa tak začnú otvárať v posledných júnových týždňoch. Kvety v bielej farbe a najrôznejších odtieňoch ružovej kvitnú neúnavne, či panujú trópy, alebo padá dážď, kým ich nespáli prvý mrazík.

Na čas do zabudnutia spadol rebríček. Od svojich blízkych príbuzných sa líšia nápadnejšími úbormi so širokými jazykovitými kvetmi, ktoré žiaria bielobou na vzpriamených stonkách vysokých až 90 cm. Kvety sa objavujú od júla do septembra. Aby prosperoval, nepotrebuje nič iné ako slnko a vlhšiu zem.

Related articles

Menu

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa