×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradníkov rok: Február

Záhradnícky kalendár je pre každého záhradníka nepostrádateľným sprievodcom. Umožňuje vám pochopiť, aké práce treba v danom mesiaci vykonať, aby záhrada prosperovala a bola pripravená na ďalšie obdobie. Poďte sa s nami pozrieť na mesiac február.

Vo februári je čas začať s prípravami na blížiacu sa jar. Na programe dňa sú práce ako príprava pôdy, výsadba prvých sadeníc a semien, rovnako ako starostlivosť o ovocné stromy, ktoré sú základom pre ich zdravý rast a bohatú úrodu.

Pokiaľ ste ešte neskontrolovali stav vášho záhradného náradia, neodkladajte to a venujte sa tomu hneď teraz. Práca s ostrými a dobre udržiavanými nástrojmi je oveľa efektívnejšie a šetrnejšie k vašim rastlinám.

Zimné obdobie je tiež ideálny čas na zlepšenie kvality pôdy, jej prečistenie od buriny a prípadné kyprenie, ktoré zlepší jej štruktúru a priepustnosť. Obohatením pôdy kompostom alebo organickými hnojivami ju navyše zásobíte potrebnými živinami, ktoré podporia rast vašich rastlín.

Ovocné stromy vo februári ošetrite a pripravte na jar

Prerezávajte ich, aby boli zdravé a aby sa do nich dostatočne dostávalo svetlo a vzduch. Vhodne použitá ochrana proti škodcom a chorobám tiež pomôže zaistiť, že stromy budú v priebehu roka silné a odolné.

Vo februári je potrebné venovať zvýšenú starostlivosť izbovým rastlinám. Znižujte zálievku a kontrolujte, či nie sú rastliny napadnuté škodcami.

Medzi prvými rastlinami vhodnými na výsev vo februári nájdeme šalát, kapustu, patizón, kaleráb, cibuľu, reďkovku, mrkvu, bôb či zeler. Z byliniek si môžete vysiať bazalku, šalviu, palinu, stéviu, ľubovník, levanduľu, rozmarín, rimbabu, smil, žihľavu či citrónovú trávu.

A nezabudnite ani na okrasné rastliny, ako sú astry, vilec, všelichy, ibištek, eukalyptus, láskavec, mak, papuľka, lobelka, netýkavka, kaukliarka či lúčovka, a vhodné na pestovanie sú čemerice, dosny, konvalinky, pivonky, juky.

Vo februári sa začína s domácim predpestovavaním rastlín

Pokiaľ ste nezačali v januári s predpestovaním paradajok, paprík, baklažánu či jahôd, ešte stále môžete začať vo februári. Čím skôr, tým lepšie, pretože potrebujú dostatok času na vývoj pred výsadbou.

Ďalej si môžete predpestovať zeler, melón, brokolicu a karfiol. Z okrasných rastlín sa môžete predpestovať petúniu, muškát, zimozeleň či begóniu. Pri predpestovaní je kľúčové zaistiť rastlinám dostatok svetla, tepla a vlhkosti.

Využite kvalitný výsevný substrát a udržujte optimálnu teplotu pre každú rastlinu. Niekedy môže byť potrebné aj ďalšie vybavenie, ako sú výsevné podnosy, miniskleníky alebo špeciálne osvetlenie, aby rastliny dostali všetko potrebné k rastu.

Z neskorých výsevov môžete žať kel kučeravý, valeriánku, pór, kel, topinambur, lebedu alebo mangold.

Aj keď februárová zálievka nie je tak náročná, niektoré rastliny môžu potrebovať extra vlahu, najmä ak panuje suchá zima. A nezabúdajte pravidelne kontrolovať prítomnosť škodcov, ktorí môžu ohroziť vaše rastliny aj v chladnejších mesiacoch.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa