×
Vyhľadávanie v blogoch

Ružičkový kel: pestovanie vitamínov v zime

Ružičkový kel – zelenina plná minerálov a vitamínov. Má u Vás šancu? Tiež som mu príliš neverila, ale potom, ako som ho ochutnala opražený na slaninke, nedám naňho dopustiť.

Ružičkový kel, spolu s hlávkovým kelom, kapustou, kalerábom, karfiolom, brokolicou a ďalšími, patria ku kultivarom kapusty obyčajnej (Brassica oleracea). Všetci zástupcovia sú plný vitamínu C a ďalších látok prospešných pre ľudský organizmus.

Z kapusty obyčajnej bol ružičkový kel vyšľachtený v Belgicku v 18. storočí. Môže dorastať do výšky od tridsiatich centimetrov do jedného metra -  na vrchole hlúbu vyrastajú listy s dlhými stonkami a puky tzv. ružičky, ktoré sú hlavným dôvodom, prečo sa ružičkový kel pestuje.

Semená vysievame na začiatku jari

Po zamrznutých (v máji až júni) sadeničky vysadíme na trvalé stanovište. Kel umiestnime do vopred pohnojenej pôdy. Použijeme akékoľvek NPK hnojivo v určenom dávkovaní.

Prospievať bude kel na stredne ťažkých hlinitých humóznych pôdach s dostatočnou vlahou a živinami. Vyberieme stanovište chránené pred vetrom. Ružičkový kel, oproti iným druhom hlúbovej zeleniny vydrží teploty  – 17 °C.

V lete záhony dostatočne zalievame a odburiňujeme, behom vegetácie nezabúdame prihnojovať dusikatým hnojivom. Aby sa ružičky lepšie vyvinuli, je možné na konci septembra alebo začiatkom októbra vylomiť alebo vyrezať vrcholky a využiť ich v kuchyni.

Zbierame postupne, tesne pred spracovaním alebo jednorazovo, od októbra po celú zimu až do apríla ďalšieho roka. Ružičky trháme, kým nie sú väčšie ako vlašský orech a majú pevne zomknuté listy. Ak hrozia veľké mrazy, vyjmeme z pôdy a umiestnime na parenisko. Ak však prejdú ružičky mrazom, sú najchutnejšie.

Neoceniteľný zdroj vitamínov a minerálov

Obsahuje množstvo vitamínov – A, C, E a predovšetkým skupiny B. Zo skupiny B je najvýznamnejším B1 alebo tiamín, ktorý je dôležitý pre duševnú sviežosť, odolnosť proti stresu a fyzickú výkonnosť.

Má i vysoký obsah prospešnej kyseliny listovej. Za našu imunitu je zodpovedný vitamín C, a práve kvôli jeho nedostatku v zime, je imunita často oslabená. Kel dodával telu minerálne látky, ako draslík, horčík, vápnik, fosfor, a síra.

Zastúpenie bielkovín je 35 %, ďalej obsahuje 7 % sacharidov a vlákninu, ktorá prospieva vylučovaniu, pôsobí proti zápche a čistí črevá. Vďaka obsahu draslíka tiež pomáha k detoxikácii a odvodneniu organizmu, hodí sa pri chudnutí.

Náš tip

Osvedčená odroda je napríklad Dolores F1, skorá hybridná odroda, ktorá je vhodná pre jednorazový zber. Rastlina dosiahne výšku 100 -110 cm, ružičky sú stredne zelené, dobre uzavreté a vyrovnané, vegetačná doba výsadby je 120 – 130 dní, je odolná proti vyvracaniu a poliehaniu.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa