×
Vyhľadávanie v blogoch

Záhradníkov kalendár: marec

Záhradnícky kalendár je pre každého záhradníka nepostrádateľným sprievodcom. Umožňuje vám pochopiť, aké práce treba v danom mesiaci vykonať, aby záhrada prosperovala a bola pripravená na ďalšie obdobie. Poďte sa s nami pozrieť na mesiac marec.

Marec je významným mesiacom pre záhradníctvo, pretože práve teraz sa dá urobiť mnoho príprav na zostávajúce jarné a letné mesiace. Typické marcové počasie, kedy sa striedajú obdobia tepla a chladu, môže priniesť niektoré výzvy, ale aj príležitosti, ktoré vám pomôžu, aby vaša záhrada v priebehu roka prekvitala. Môžete začať s presádzaním, strihaním kríkov, prípravou pôdy na jarný výsev a tiež s výsevom a výsadbou niektorých rastlín.

Ideálny čas na prípravu pôdy na jarný výsev

Zahŕňa to napríklad odstraňovanie buriny, hlboké rytie pôdy a pridanie kompostu alebo iných hnojív. Nezabudnite ani na trávnik, ktorý bude potrebovať vertikuláciu na odstránenie spltnatených častí, prihnojenie a prípadné dosevy holých miest.

Je tiež dôležité orezať ovocné kríky a stromy, aby boli pripravené na nový rast a vysokú úrodu. Pokiaľ sa v marci objaví problém s mrazom, je dobré použiť prikrývky alebo textílie na chránenie mladých výhonkov. Pokiaľ ide o záhradnícke nástroje, majte po ruke najmä sekáčiky, lopatu, hrable a rôzne typy nožníc.

Zálievka sa odvíja od aktuálneho počasia. Pokiaľ je marec suchý, je dôležité zaistiť dostatočné zalievanie rastlín, obzvlášť tých novo vysadených. V tomto mesiaci môžete zo zimných výsevu žať špenát, petržlen, zimný šalát, pažítku, pór, topinambur, ružičkový kel, kel kučeravý, rukolu, valeriánku, reďkovky alebo katráň.

Medzi prvými rastlinami vhodnými na výsev v marci nájdete egreše, artičok, cibuľu, hrach, kaleráb, baklažán, mrkvu, repu, cuketu, reďkovky, rôzne druhy listovej zeleniny, jahody či maliník a ríbezle.

Z byliniek si môžete vysiať bazalku, fenikel, rascu, koriander, palinu, šalviu, yzop, aníz, benedikt, púpavu, nechtík, žihľavu, levanduľu, mätu, medovku, ďatelina, pakosť, krvavec, saturejku, kuklík a.

A nezabudnite ani na okrasné rastliny, ako sú astry, gazánie, hrachor, ibištek, lúče, strapatkovky, violky, netýkavky, limonky, povojnice, maky, kaukliare, kokardy a prvosienky, a vhodné na pestovanie sú ľalie, dosny, mečí denivky, čemerice, kaládium, okrasné cesnaky, pivonky, zorníky, dúhovice, konvalinky, sasanky, georgíny.

Nezabudnite na predpestovanie niektorých rastlín

Ak ste ešte nezačali s predpestovaním paradajok, paprík, tekvíc či baklažánu ešte stále môžete teraz. Čím skôr, tým lepšie, pretože potrebujú dostatok času na vývoj pred výsadbou. Ďalej si môžete predpestovať zeler, melón, brokolicu a karfiol. Z okrasných rastlín sa môžete predpestovať petúnii.

Pri predpestovaní je kľúčové zaistiť rastlinám dostatok svetla, tepla a vlhkosti. Využite kvalitný výsevný substrát a udržujte optimálnu teplotu pre každú rastlinu. Niekedy môže byť potrebné aj ďalšie vybavenie, ako sú výsevné podnosy, miniskleníky alebo špeciálne osvetlenie, aby rastliny dostali všetko potrebné k rastu.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa