×
Vyhľadávanie v blogoch

Sasanky – atraktívne trvalky našich záhrad

Anemone coronaria L. – sasanku radíme do rodu Ranunculaceae – iskerníkovitých. Dorastá do výšky 20–25 cm, niektoré druhy až do 100 cm a kvety sa objavujú od mája do júla. Zmienka o nich je už z roku 1596.

Do celého sveta sa rozšírili z oblasti Stredozemného mora. Pestujú sa väčšinou v zmesi farieb v jednoduchej, poloplnej a plnej forme. Veľké, väčšinou jednoduché kvety výrazných farieb má skupina „De Caen“. Farebne chudobnejšie a nižšie sú rastliny zo skupinySt. Brigit s poloplnými až plnými, drobnejšími kvetmi. Je vyšľachtených mnoho kultivarov z oboch skupín.

Rastliny vyrastajú z viacročnej, nepravidelnej hľuzy, ktorá v dobe vegetačného kľudu celkom vysychá a je veľmi tvrdá až krehká. Jej priemer je 4–6 cm. Horizontálne postavené listy rastú jednotlivo na dlhých stonkách, ktoré dorastajú do dĺžky 20–25 cm. Sú výrazne vykrajované až strihané. Kvetná stopka má dĺžku 15 – 25 cm, je silná a nesie jeden široko miskovitý kvet o priemere 6–7 cm. Z hľuzy postupne vyrastie 5–25 kvetov. Rastliny kvitnú asi za 2 mesiace po výsadbe a vegetácia končí za 3–3,5 mesiaca po výsadbe. Hľuzy sú mrazuvzdorné, ale potrebujú dobrú pokrývku z čečiny alebo lístia.

Sasankám vyhovuje slnečné stanovište, tie ktoré kvitnú v lete alebo na jeseň však vyžadujú polotienisté miesta. Vysádzame ich do ľahkej výživnej pôdy, zásobenej humusom, najlepšie v marci až apríli (kvôli neistej mrazuvzdornosti). Hĺbka výsadby by mala byť 5–6 cm a vzdialenosť medzi hľuzami 15–20 cm. Dobu kvitnutia môžeme predĺžiť postupnou výsadbou od marca do augusta. Pred výsadbou necháme hľuzy namočené vo vlažnej vode 15–20 hodín. Vysadzujú sa vrcholom nahor. Behom vegetácie vyžadujú bohatú zálievkuprihnojovanie a ošetrenie fungicídmi (2–3 krát). Hľuzy vyberieme z pôdy ihneď po odumretí rastlín, aby nezačali znova rašiť. Vysoké druhy po odkvitnutí zrežeme. Skladujeme ich v suchu pri 10–20°C. Rozmnožujeme ich dcérskymi hľuzami alebo semenami.

Sasanky sa hodia ako podrast pod stromy, ako aj do skaliek, vyššie kultivary sú vhodné aj na rez. Do skaliek volíme drobnejšie druhy s menšími kvetmi, ktoré však vyniknú vo väčších skupinách na voľných miestach pod stromami a kríkmi. Tradičné záhonové sasanky majú často vyšší vzrast, farebné kvety dosahujú až 9 cm v priemere.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa