×
Vyhľadávanie v blogoch

Pestrec mariánsky - jeho liečivé účinky a pestovanie

Pestrec mariánsky (Sylybum marianum) je jednoročná, prípadne až dvojročná liečivá rastlina patriaca do čeľade astrovitých (Asteraceae). Pestrec sa v súčasnosti hojne pestuje. Jeho pestovanie totiž nie je náročné a jeho účinky v oblasti dobrého zdravotného stavu sú neoceniteľné. Táto rastlina je pôvodná v oblasti Kanárskych ostrovov, v Stredomorí a v prednej Ázii, aj u nás ju však pestujeme vo vonkajších podmienkach. Liečivé účinky tejto rastliny bývajú dávané do súvislosti predovšetkým so správnou funkciou pečene. Vedľa týchto klinicky overených liečivých účinkov, sa pestrec môže vďaka svoju vzrastu (dorastá až do dvojmetrovej výšky) a dekoratívnym kvetom tiež stať ozdobou každej záhradky. Jeho kvety majú purpurovú farbu a ostatné listy majú typické biele žilkovanie, podľa ktorého pestrec poznáme najspoľahlivejšie. 

Pretože pečeň je pri súčasnom životnom štýle jedným z najnamáhanejších orgánov, je pestrec liekom doslova k nezaplateniu. Z prírodných prostriedkov, ktorých účinnosť bola na ochorenia pečene preverovaná, vedcom vyšiel pestrec ako najúčinnejší. Pestrec naviac neobsahuje žiadne ďalšie nežiadúce látky, ktoré sú často súčasťou syntetických liečiv. Je účinný pri liečbe cirhózy, infekčných zápalov a žltačky. Pomáha tiež alkoholikom a dokonca aj u drogovo závislých. Používať ho možno aj v prípadoch, keď došlo k zaneseniu pečene v dôsledku dlhodobo nesprávnej stravy – odstraňuje z tela napr. dnes prakticky takmer vo všetkých potravinách prítomné prímesi (éčka) veľmi často bohužiaľ s veľmi nepriaznivým dopadom na naše zdravie. 

"Individuálne pestrec pôsobí tiež pri alergiách najrôznejšieho druhu a je odporúčaný aj pri poruchách trávenia." 

V liečiteľstve sa z tejto rastliny využívajú predovšetkým semená. Okrem semien je možno síce zbierať a využívať aj vňať a koreň, ale obsah účinných látok je v nich výrazne nižší. Semená nezbierame jednotlivo, ale krátko pred ich úplným dozretím odrežeme celé úbory a necháme ich dozrieť na suchom a vzdušnom mieste. Na ochranu pred ostrými ostňami je pred začatím zberu vhodné si navliecť pracovné rukavice a paže ochrániť dlhým rukávom. Po úplnom dozretí je semená ešte treba oddeliť od kvetného lôžka na jednej a páperia na druhej strane. 

I keď sa z pestreca vyrábajú najrôznejšie liečivé prípravky (tablety, tinktúry), liečivú silu semien možno využívať už len ich jednoduchým žuvaním. Ľuďom, ktorý trpia nejakou z chorôb, na ktoré pestrec účinkuje sa odporúča pojedanie asi 20–60 semien pri každom jedle. Semená nie je potrebné vylupávať, len dôkladne žuvať, šupky sa totiž tiež podieľajú na odstraňovaní starých nánosov na slizniciach. Kto radšej užíva bylinné čaje, môže si ho nachystať napríklad týmto spôsobom: jednu čajovú šálku pripravíme z lyžičky až lyžice semien, ktoré varíme aspoň štvrť hodiny, necháme vychladnúť na potrebnú teplotu a môžeme podávať. 

Na pestovanie nie je pestrec náročný, základom je výber vhodného stanoviska, v prípade pestreca by to malo byť miesto slnečné a chránené pred poveternostnými podmienkami, s pôdou najlepšie hlinitou, mierne zásaditou. V neutrálnej pôde pestrec tiež porastie, ale pôdy kyslé sú pre jeho pestovanie už nevhodné. 

Semená vysievame priamo na vonkajšie stanovisko v období od konca apríla a začiatku mája. Hĺbka výsevu by sa mala pohybovať medzi dvomi až tromi centimetrami. Teplota pôdy by pri výsevu mala byť približne 5 °C. Semená vyklíčia v priebehu cca 20 dní, pokiaľ ich však pred výsevom ponoríme do teplej vody, môže byť klíčenie až raz tak rýchle. 

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa