×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Glorióza – nádherná, vznešená rastlina

Glorióza pochádza z trópov Afriky a Ázie. Jedná sa o popínavú rastlinu, s bylinnými výhonmi na hľuznatom podzemku, patriaca do čeľade ľaliovitých. Rastie všade v trópoch, ale splaňuje len v miestach, kde je výrazné obdobie sucha, behom ktorého odumierajú jej nadzemné časti. V našich klimatických podmienkach sa pestuje ako izbová rastlina, v lete je možné jej letnenie. 

Rastliny v zime pestujeme vo väčších nádobách za oknami, v lete ich môžeme premiestniť na balkón alebo terasu, prípade vysadiť aj v záhrade na teplé, chránené stanovisko. Gorióza má kvety podobné orchideám. Kvety sú veľké, šesťpočetné, obrátené smerom k zemi a vykvitajú na dlhých stopkách jednotlivo. Korunné plátky sú obrátené späť na hor, mení farbu od žltej po červenú a behom doby kvitnutia tmavne. Špičky listov sú sčasti pretiahnuté v úponkoch, ktorými sa rastlina prichytáva k opore. 

Podzemky vysádzame v predjarí do kvetináčov s výživnou zeminou – zmes listovky, kompostu a rašeliny. Hľuzy sadíme do hĺbky 5 cm, vodorovne. Vypučí po 3–4 týždňoch, vykvitne po cca 6 týždňoch. Pokiaľ rastlina v kvetináči vytvára nové listy, zalievame len opatrne, pretože mokro môže viesť k zahnívaniu podzemkov. Medzi zálievkami necháme pôdu vyschnúť. S pribúdajúcimi novými listami potreba vody a živín stúpa. Raz týždenne preto do vody pridáme hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny.

Aj keď gloriózu môžeme umiestniť aj vonku, kvitne omnoho bohatšie, ak rastie v svetlom vnútornom priestore s vyššou teplotou. Po odkvete ulomíme semenáčiky a zalievame ešte 3 týždne a potom necháme rastlinu zatiahnuť. Na zimu hľuzy vyberieme zo zeme, potrebujú min. 6–8 týždňov obdobia pokoja. Uložíme ich v piesku alebo v rašelinu v suchu pri teplote 10–15 °C a pri 70 % relatívnej vlhkosti vzduchu. 

POZOR! Glorióza obsahuje podobný jed ako jesienky, hlavne v hľuze. V Afrike sa používa pri výrobe otrávených šípov.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa