×

Pozor na škodcov a choroby cibuľovín

Ak vynecháme hraboše a myši, pred ktorými môžeme cibule chrániť výsadbou do drôtených alebo plastových košíkov, tak medzi tzv. škodcov radíme živočíchy rôznych kmeňov a tried, patria sem rôzne hlísty, obrúčkavce a z článkonožcov predovšetkým klepietkavce a hmyz. Na rastlinách, cibuľoviny nevynímajúc, sa priživuje bohatá škála hmyzu (ploštica, motýle, chrobáky ...). Mnohé sú však aj užitočné a rastlinám plnia službu napríklad pri opeľovaní kvetov alebo pri šírení semien.

A akých to máme teda najčastejších škodcov cibuľovín?

  • Vošky (Aphidoidea) - z cibuľovín napádajú a poškodzujú predovšetkým ľalie a tulipány. Sajú hlavne na mladých listoch a pukoch. Sú prenášačom nebezpečných vírusových chorôb. Ochranou je postrek insekticídny (Mospilan 20 SP, Pirimor 25 WG), môžete použiť aj ekologické prostriedky. Postrek je nutné vykonať minimálne dvakrát.
  • Strapky (Thysanoptera) - škodia na všetkých kvetoch. Sú prenášači vírusových chorôb a svojím saním môžu rastlinu aj úplne zničiť. Majú veľmi drobné čiarkovité telo dlhé 1-2 mm, dospelé sú tmavé, larvy naopak svetlé, na listoch sa objavujú striebriste plôšky spolu s drobnými čiernymi kopčekmi trusu. Najväčšie škody spôsobia saním štiav na kvetoch a listoch, alebo na skladovaných cibuliach. Ochranou pred nimi môže byť insekticíd (Actellic 50 EC). Postrek je nutné vykonať minimálne dvakrát.
  • Ľaliovník obyčajný (Lilioceris lilii) - už v polovici mája sa začína na rastlinách ľalií (Lilium) objavovať jasne červený drobný chrobák dosahujúci veľkosti 6-7 mm. Kladú vajíčka na spodnú stranu listov, z nich sa liahnu žltošedé larvy. Larválne štádiá aj dospelé spôsobujú požerky na listoch a kvetoch ľalií, napádať môžu tiež tulipány (Tulipa). Na ľaliách škodia aj iné druhy cibulovka narcisová (Lampetia equestris) a cibulovka zhubná (Eumerus strigatus) - drobné mušky z rádu dvojkrídlových (Diptera), dosahujúci veľkosti 7-9 mm, sploštené telo majú čierno sfarbené, dospelé sú podobní chlpatým muchám (vajíčka kladú na šupiny cibuľou alebo povrch pôdy ). Larvy škodí požieraním priamo v cibuliach. Napádajú výhradne narcisy, cibule potom zle pučia alebo nerašia a zahnívajú. Je nutné ich z pestovateľskej plochy odstrániť.
  • Cibuľovka narcisová (Lampetia equestris) a cibuľovka zhubná (Eumerus strigatus) - drobné mušky z rodu dvojkrídlových (Diptera), dosahujúci veľkosti 7-9 mm, sploštené telo majú čierno sfarbené, dospelé sú podobné chlpatým muchám (vajíčka kladú na šupiny cibulí alebo povrch pôdy ). Larvy škodia požieraním priamo v cibuliach. Napádajú výhradne narcisy, cibule potom zle pučia alebo nerašia a zahnívajú. Je nutné ich z pestovateľskej plochy odstrániť.

Pred použitím vhodnej postrekovej látky sa vždy poraďte s odborníkom v obchode.

Štítok: Cibul'oviny
Doporučujeme prikúpiť
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa