×
Vyhľadávanie v blogoch

Správnu odrodu kalerábu môžete pestovať od jari do mrazov

Spolu s reďkovkami a šalátom patria k prvej jarnej zelenine. Vyšľachtená je rada odrôd, ktoré je možno pestovať aj v lete a na jeseň. Kaleráb patrí medzi hlúbovú zeleninu. Pestujeme ho pre nadzemnú zdužnatelú stovkovú hľuzu najčastejšie svetlo či tmavozelenej farby, ale existujú aj fialové kultivary. 

Na pestovanie kalerábu je nutné pripraviť sa už v jeseni – záhon vyhnojíme dobre rozloženým kompostom. Rastlinám sa bude dariť v stredne ťažkej, ľahko zahrievanej pôde bohatej na humus a živiny. Vhodné stanovisko je s vlhkou klímou. 

Skoré odrody je lepšie predpestovať. S výsevom začneme vo februári do poloteplého pareniska. Po vyklíčení rastlinky prepichneme do sadbovačov. V byte je na predpestovanie príliš teplo, rastliny by boli veľmi slabé a vytiahnuté. Na stanovisko vysadíme vždy len silné a zdravé sadenice. 

Skoré odrody

Dĺžka vegetácie je 80–110 dní, semená vysievame vo februári. V polovici apríla ich potom vysádzame vonku alebo do skleníka či fóliovníka do sponu 25 x 25 cm. Je vhodné sadbu chrániť netkanou textíliou. 

Letné odrody

Dĺžka vegetácie je 100–140 dní, semená vysievame v marci či apríli, v prvej polovici mája ich vysádzame na stanovisko do sponu 25 x 25 cm. 

Neskoré odrody

Vegetačná doba je 130–170 dní, vysievajú sa na prelome apríla a mája do polovice augusta do sponu 40 x 30 cm. Odrodu Gigant je možné vysádzať do sponu 50 x 50 cm už v máji. Znesie mráz až do -12 °C. 

Rastlina pravidelne zalievame strednou dávkou vody, zbavujeme sa buriny a okopávame. Za sucha hľuzy drevnatia a po väčšom zaliatí praskajú, pravidelná zálievka je preto veľmi dôležitá. Zber vykonávame prebierkou – doba zberu trvá cca 2–3 týždne. Neskoré odrody môžeme skladovať pri teplote 0 °C a pri 90–95 % vzdušnej vlhkosti. 

Choroby a škodcovia

Kvôli napádaniu hubovitými chorobami môžu rastlinky po vyklíčení "padať". Tomu možno predchádzať morenou sadbou, riedkym výsevom a pravidelným vetraním.

Pre kaleráby je zo škodcov najnebezpečnejší krytonos, ktorý u rastlín vyhryzie srdiečko – rastliny následne nerastú, buľvy sú malé, deformované alebo pukajú.

Podobne škodí tiež plodomorka, ktorá poškodzuje vyrastené vrcholy rastlín. Listy hryzú altice, tie však ohrozia rastlinu len pri veľkom napadnutí alebo pri poškodení mladých rastlín. Napadnutiu škodcami sa bránime insekticídnymi postrekmi alebo starostlivým prekrytím sadby netkanou textíliou.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa