×
Vyhľadávanie v blogoch

Cibuľoviny, ktoré sme vysadili na jeseň, už začínajú kvitnúť, teraz je ale treba vysadiť cibuľoviny kvitnúce v lete

Na záhrade a v kvetináčoch vám už určite začínajú kvitnúť prvé jarné cibuľoviny, ktoré ste vysadili na jeseň. Aby vám kvitla záhrada aj v lete, je teraz potrebné vysadiť cibule a hľuzy kvetov, ktoré sa vysádzajú na jar. Výber je široký a uspokojí aj tých, ktorí chcú mať na záhrade každý rok niečo nové.

Georgíny

Ďalšou veľmi obľúbenou skupinou kvetov sú georgíny. Jej latinské druhové meno, variabilis – premenlivá, ju dobre charakterizuje. Obrovské množstvo odrôd sa už pestuje a stále sú šľachtené nové a nové. Rastliny sa líšia výškou – od zakrpatených druhov určených na balkón, až po vzrastné typy 150 cm vysoké, tvarom kvetu aj farebne. Podľa tvaru kvetu sa odrody delia napr.: dekoračné s kvetmi až 20 cm v priemere, kaktusokveté so špicatými kvetnými plátkami, pomponky s guľovitými kvetmi, leknokveté, mignonky s jednoduchými kvetmi. Až na modrú, je farebná škála kompletná, často sa vyskytujú aj viacfarebné kvety. Existuje aj skupina georgín kompaktného rastu s výškou do 20 cm, ktoré bohato kvitnú po celé leto a konkurujú tak muškátom, petuniám a ďalšiemu tradičnému osadenstvu okenných kvetináčov.

Hľuzy vysádzame na konci apríla až začiatkom mája. Výnimkou sú balkónové druhy, ktoré môžeme prebudiť skôr a predpestovať ich vo vykurovanom skleníku alebo na parapete okna a vysádzať v polovici mája už kvitnúce. V čase vegetácie sú rastliny náročné na dostatok živín, v čase sucha ich zavlažujeme. Ak splníme tieto požiadavky a ak nie sú rastliny vysadené vo vyloženom tieni, pokvitnú po celé leto i jeseň. Hľuzy zožneme, akonáhle nadzemné časti poškodia prvý mráz. Po uschnutí a očistení ich zazimujeme v bezmrazej miestnosti pri teplotách do 10 °C.

Ľalia

Obľúbenou skupinou rastlín sú ľalie. Ich cibuľa vysádzame obvykle na jar, ale na rozdiel od gladiol či georgín nie je potrebné cibule na zimu vynímať zo zeme. Ak sú vysadené dostatočne hlboko (10–15 cm) vo vylepšenej priepustnej pôde, ktorá nie je premokrovaná, spoľahlivo prezimujú a rozmnožujú sa prirastaním ďalších cibulí. V ideálnych podmienkach sa z jednej cibule v priebehu niekoľkých rokov stane trs s mnohými kvetnými stvolmi.

Je vyšľachtených mnoho druhov, pestujú sa však aj pôvodné botanické odrody (ľalia zlatohlávek, ľalia kráľovská a ďalšie). Ľalie môžeme deliť do skupín na ázijské hybridy s kvetmi lievikovitými nahor otočenými, a na orientálne hybridy s turbanovitými kvetmi. Menej náročné sú ázijské hybridy, orientálne hybridy majú ale bezpochyby nápadnejšie kvety, kvitnú neskôr v lete, neznášajú premokrené stanovište a rozmnožujú sa pomaly. Farebná škála je od bielej, cez odtiene žltej, odtiene ružovej a červenej, výnimkou nie sú kvety s inak sfarbeným stredom alebo okrajmi, často sú kvety zdobené výrazným tmavým bodkovaním. Výrazné peľové čnelky sú ozdobou exotických kvetov orientálnych hybridov. Ľalia sú nápadnou ozdobou záhrady a hodí sa výborne na rez, väčšina odrôd príjemne vonia.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa