Opuncia, kvitnúci kaktus, ktorý dáva plody lahodného exotického ovocia

Opuncia, kvitnúci kaktus, ktorý dáva plody lahodného exotického ovocia

Plody sú sladké, šťavnaté a veľmi bohaté na vitamíny. Výborné plody opuncie si môžete vypestovať aj v pohodlí vášho domova.

Pôvodne táto rastlina pochádza zo Strednej Ameriky. S pestovaním za účelom získania lahodných plodov sa začalo v Mexiku.

Opunciu radíme medzi kaktusy, ktoré môžu dorásť až do štvormetrovej výšky. Plod nájdeme na konci plochých listov, jeho tvar je oválny a dlhý okolo 10 centimetrov. Farba plodu je od zelenej až po žltú, celá šupka je posiata ostrými tŕňmi, ktoré sa môžu nepríjemne zabodnúť do ruky.

Pestovanie opuncií rozhodne nie je nič zložité. Krásne kvitnúci kaktus u vás doma vám navyše môže dávať tieto skvelé plody. Pôda, v ktorej budete opunciu pestovať, by mala byť viac štrkovitá. Rovnako ako ostatné kaktusy, je aj opuncia zvyknutá na dlhé obdobia sucha, so zálievkou si hlavu teda príliš lámať nemusíte. Nutnosťou je ale dostatok svetla a tepla, v letných mesiacoch ju tak úplne bez problémov môžete dať na priame slnko. Zálievku zvýšime len vo chvíli, keď opuncia začína kvitnúť, ale len mierne.

V obchodoch sa môžeme stretnúť aj len s okrasnými opunciami, ktoré môžu vonku bez problémov prezimovať, no ich plody sú o poznanie menšie a rozhodne sa nehodia ku konzumácii. Plody opuncií sa najčastejšie konzumujú surové. Konzumovať sa dajú podobne, ako kivi, rozkrojiť a vyjesť pomocou lyžičky, alebo môžete šupku olúpať a opunciu si nakrájať na kúsky. Semienka sa tiež konzumujú, nemusíte ich z dužiny odstraňovať. V prípade, že by ste dužiny skonzumovali veľké množstvo, mohlo by u niektorých ľudí dôjsť k zažívacím ťažkostiam.

Opuncia obsahuje množstvo prospešných látok, napríklad vápnik, draslík, fosfor, sodík a v neposlednom rade tiež vitamín C. Je ideálna pre zlepšenie zažívania, či ako prevencia proti chrípke. Odporúča sa tiež pre osoby držiace redukčnú diétu. Svoje miesto má aj v kozmetickom priemysle, pridáva sa napríklad do krémov, šampónov, alebo mydiel.

Publikované dňa 2019-07-04 236

Podobné články

Rýchlenie hyacintov v domácich podmienkach - pri...

Aj v zime nás môžu tešiť kvety jarných cibuľovín, medzi ktorými vyniká hyacint.

Kvitnú veľkú časť roka, sirôtky do kvetináča i na záhon

Kombinovať ich môžeme s niektorými trvalkami alebo cibuľovinami.

Rudbekie - kvety žiarivých farieb, podobné margarétkam

Rudbekie sú vhodné do zmiešaných kvetinových záhonov

Kokardy, vytrvalé kvitnúce krásky

Kokard existuje niekoľko desiatok druhov.

Začína sezóna kvetov pivoniek

Pivonky môžeme vysádzať až do jesene.

Vysoké kostrnky kvitnúcich trvaliek záhradu skrášlia

K najznámejším vysokým trvalkám patrí stračka záhradná

Sasanky (anemone) na záhrade vykúzlia farebné koberce

Poznáte ju určite z jarných lesov, kde bielo žiaria jej porasty.

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu