×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Ako správne kompostovať? Na jeseň záhrada poskytuje hromady materiálu

Neviete kam so záhradným odpadom, lístím, trávou a ďalšími rastlinnými zvyškami? Založte si kompost! Z kompostovania bude mať úžitok vaša záhrada a vy samozrejme tiež. Kompostovaním zredukujete množstvo biologického odpadu v domácnosti a navyše získate hnojivo, ktoré je bohaté na živiny a šetrné k životnému prostrediu.

Pri správnej starostlivosti vám vznikne z kompostu drahocenný humus, ktorý je dôležitý pre úrodnosť pôdy a tým aj pre optimálny rast rastlín. Zadržuje vodu a dobre prevzdušňuje korene.

Ako sa o hromadu zeleného odpadu starať?

Stačí málo. Dbajte na dostatočný prísun vzduchu. Kompostu občas doprajte hrubú vrstvu z mulčovacej kôry, kliestí, slamy alebo konárov – vytvorí vždy trochu miesta medzi jednotlivými vrstvami a organizmom sprostredkuje prísun kyslíka. Kompost treba občas prekopať, teda dôkladne premiešať a znovu navrstviť. Vždy dávajte pozor na vlhkosť, počas dlhších období dažďov by mal byť kompost zakrytý, počas sucha príležitostne zalievaný.

Po zhruba 3 mesiacoch stále ešte v ranej fáze tlecieho procesu budeme mať čerstvý kompost, je možné v ňom rozoznať pridané materiály. Je možné ho použiť na úžitkové rastliny, ktoré vyžadujú veľa živín ako napr. paradajky, zemiaky alebo uhorky. Citlivým rastlinám však môže svojou kyslosťou skôr uškodiť, pozor na to.

Po 6 až 12 mesiacoch vzniká zrelý kompost. Je hnedý, skoro čiernej farby, cítiť po lesnej pôde a obsahuje len niekoľko málo zvyškov odpadového materiálu – napr. kúsky škrupín. Pred použitím je dobré ho preosiať, potom je ideálnou prísadou pre všetky trávnaté a záhradné plochy, zeleninové záhony alebo ako zemina do kvetináčov. Je veľmi výživný, aby ste zabránili prehnojeniu, mal by byť vždy zapracovaný plošne a v primeranom množstve.

Najdlhším procesom zrenia prechádza kompostová zemina, ktorá je úplne nezávadná. Zeminu je možné použiť na všetky druhy rastlín. Využijete ju najlepšie na jar alebo v lete. Pôdu riadne nakyprite a na 1 m2 rozdeľte zhruba 2,5 až 3 litre kompostovej zeminy.

Čo do kompostu patrí a nepatrí?

Do kompostu patrí – usadenina z kávy a čajové vrecká, zvyšky ovocia a zeleniny, škrupiny od vajec a rastlinný odpad, chlpy a perie z domácich alebo hospodárskych zvierat, záhradný odpad ako kusy zo zastrihnutých stromov, lístie a rastlinné zvyšky a hnoj.

Pozor, do kompostu nepatria – ryby, mäso a pečivo, plienky, vrecká do vysávačov, umelé materiály, zvyšky cigariet a popol, tuk a oleje, korene a semená z buriny, choré rastliny, kameň, kov a koža.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa