×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Krókusy svojimi výrazne sfarbenými kvetmi rozžiaria každú záhradu

Krókusy patria k najkrajším a najobľúbenejším rastlinám, sú jednými z prvých kvetov jari, často kvitnú ešte v snehu. Botanický rok Crocus radíme do čeľade kosatcovitých, zahŕňa osemdesiat pôvodných, botanických druhov a niekoľko desiatok kultivarov, sú to trvalky a patria medzi cibuľoviny. Divoké šafrany nájdeme na území takmer celej Európy (najviac v Stredomorí, na Balkáne a v Alpách) a v Malej a Strednej Ázii. 

Krókusy sú pre väčšinu typicky jarnou rastlinou, kvitnúcou od februára do apríla, avšak niektoré druhy kvitnú aj v jeseni (september–november). Cibuľky krókusov sú guľaté až sploštené, listy úzke, trávovité, dlhé okolo 5–15 cm, väčšinou s podlhovastými bielymi prúžkami. U niektorých kultivarov rašia listy zároveň s kvetmi, u iných sa tvoria až po odkvitnutí. Kvety sú kalichovité, pestro sfarbené, z cibuliek vyrastajú na krátkej stonke. Po odkvitnutí cibuľka odumrie a rastlina miesto nej vytvorí niekoľko malých dcérskych cibuliek. Na zimu sa väčšina druhov zaťahuje. Na záhrade nájdu široké uplatnenie v rôznych kompozíciách – sú vhodné ako do menších sadieb na skalkách, tak pre väčšie plochy voľného trávnika, alebo ako výrazné kontrastné kvetiny k sadbám pred skupinami okrasných kríkov, vysadiť ich môžeme aj do nádob alebo do kvetináčov. V kvetináči zakúpime tiež rýchlené krókusy, ktoré vykvitajú už behom januára, alebo si ich môžeme sami narýchliť. 

Krókusy sadíme na slnečné a chránené stanovisko (znesú síce polotieň, ale v ňom horšie vykvitajú) so stále vlhkou, avšak veľmi dobre priepustnou a vzdušnou pôdou. Skalkové druhy či krókusy pestované v nádobách by nemali byť trvalo zatienené, musíme ich sadiť na miesta alebo do kvetináčov s dobrou drenážou, najlepšie do zmesi piesku a záhradnej zeminy v pomere 2:1, obložené drobným štrkom. Nádoby musia mať odtokový otvor. Ak budete vysádzať krókusy do trávnika, dbajte na to, aby nebol premokrený a zarastený machom (v dobe ich kvitnutia trávnik samozrejme nekosíme). Cibuľky krókusov kvitnúce v jari vysádzame v jeseni do hĺbky okolo 6–10 cm, rastliny kvitnúce na jeseň vysádzame v jari. 

Vedeli ste že?

Ako korenie sa využívajú len sušené blizny druhu šafran siaty (Crocus sativus), kvitnúceho na jeseň. Je často pestovaný aj na našich záhradkách, kvitne fialovými kvetmi v októbri, existuje ale aj biela forma. Korenie je veľmi vzácne a drahé, využívané už od staroveku, a to najmä preto, že zber blizien je veľmi prácny a ich hmotnosť je po usušení veľmi nízka (na kilogram šafranu je potrebné nazbierať a usušiť asi sto tisíc blizien). Používa sa k ochucovaniu polievok, omáčok i ďalších jedál, ktorým dodáva typickú, sýto žltú až oranžovožltú farbu. Najskôr sa šafran využíval aj v liečiteľstve (sedatíva a protikŕčové prípravky), dnes už je jeho medicínske využitie málo významné.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa