×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Bylinkový kvetináč môžete mať po ruke celý rok

Bylinky, ktoré používame takmer denne, je vhodné mať po ruke a vysadiť ich do kvetináčov umiestnených na okennom parapete alebo balkóne.

Semená najbežnejších byliniek sú skôr drobnejšie, preto ich nevysievame príliš hlboko. K výsevu používame výsevný substrát, ktorý neobsahuje zárodky chorôb a máme istotu, že nám so semienkami nebude klíčiť aj burina. Do pôdy vôbec nezapravujeme niektoré veľmi drobné semienka, napr. majoránku, ale necháme ich klíčiť na povrchu. Väčšie semienka substrátom trochu posypeme a pritlačíme napríklad pravítkom. Na zalievanie je vhodné používať rozprašovač, aby sme semienka nevyplavili k okrajom. 

Ak sa vyvinú prvé lístky, môžeme rastliny presadiť do malých kvetináčov. Najlepšie je použiť samozavlažovací kvetináč väčšej veľkosti. Bylinkám ako je petržlen, pažítka, vňaťový zeler a ďalšie, ktoré pestujeme pre listy, doprajeme záhradnú zeminu. Zakúpiť môžeme už predom pripravený substrát vhodný priamo pre bylinky. Rastliny budú bujnejšie a budeme ich môcť pravidelne strihať. Podobné nároky na pestovanie vyžaduje aj napríklad medovka a mäta. 

Ale POZOR! Niektoré bylinky sa spolu neznášajú, a pokiaľ ich zasadíte do jedného kvetináča spoločne, nebude sa im dariť. Ako príklad môžeme uviesť mätu, ktorá sa nemá rada s petržlenom. Rastliny potrebujú dostatok priestoru, aby dobre rástli, sadíme ich preto cca 20 cm od seba. Suchomilným rastlinám ako je tymian, oregano, šalvia, do substrátu pridáme hrubý piesok a drobné kamienky. Tieto rastliny milujú aj vápnik, ktorý môžeme dodať drvenými vaječnými škrupinkami. 

Bylinky nie je treba príliš hnojiť. Ak im pridáme čas od času trochu kompostu alebo organické hnojivo, postačí to. Prehnojené bylinky menej voňajú, porastú síce bujnejšie, budú ale viac napádané škodcami, pretože pletivá sú jemnejšie. 

Ak skombinujete bylinky správne, dobre porastú, budú krásne voňať a tým odpudzovať choroby a škodcov.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa