×

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modríc? Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Scily

Sú nenáročné na pestovanie. Ich drobné, modré kvety ozdobia záhradu ako prekrásny farebný koberec, táto cibuľovina totiž ľahko splanie a sama sa rozrastá ako na slnečnej lúke, tak i pri päte skalky či v túlavom tieni pod stromami.

Scilam (Scilla) sa bude dariť v priepustnej, ale humóznej a zjari dostatočne vlhkej pôde. Vlahu potrebujú v období rastu a kvetu, až keď sa v lete stratia pod zem, sucho im už nevadí. Cibuľky vysádzame v septembri a októbri, 6-8 cm hlboko. Scily sa samy rozrastajú, dcérske cibuľky však môžete aj cielene rozsadzovať na nové miesta (po tom, čo rastlina zatiahne listy), aj semenami sa scily ochotne množia.

Scila tubergenova (Scilla tubergeniana) - rozkvitá svetlo modrými kvietkami už v marci

• Scila sibírska (Scilla siberica) - má kvety žiarivo modré, kvitne v marci a apríli

Podobne ako krókusy, narcisy či korunkovky kockované ich môžeme vysádzať do partií trávnika, ktorý sa nekosí príliš zavčasu (s prvým kosením treba počkať, až cibuľoviny zatiahnu listy, inak by ste ich oslabili), alebo do kvetinovej lúky, ktorú pokosíte až v júni.

Modravky

Modravky (Chionodoxa) sú podobné scilam. Tiež ich môžete vysádzať pod stromami, do neskôr kosených trávnikov či na kvetinovú lúku alebo do skaliek.

Bledavky

Ich biele a zelenkavé kvety sú očarujúce, na záhradách ich však moc často nestretnete. Pestovať je možné hneď niekoľko druhov bledaviek (Ornithogalum).Bledavky zjemnia jarné záhony, lúky i skalky, krásne sa vynímajú aj pod kríkmi a stromami. Jednotlivé kultivary sa výrazne líšia výškou, tvarom a aj dobou kvitnutia, spoločnú však majú bielu a zelenkavú farbu kvetov. Pôvodom sú z Európy a Ázie. Cibuľky vysádzame v októbri do kyprej, humóznej (kompostom obohatenej) pôdy, najmenej 10 cm hlboko (vrstva pôdy cibuľky chráni pred výkyvmi teplôt i vysychaním). Skombinovať ich možno s tieňomilnými trvalkami, prospeje im mulčovanie lístím alebo kompostovanou kôrou.

  • Ornithogalum balansae - 15 cm vysoká, kvitne v marci a apríli bielymi kvietkami,
  • bledavka ovisnutá (Ornithogalum nutans) - cca 30 cm vysoká, kvitne v apríli až máji bielo alebo striebristo zelene,
  • Ornithogalum narbonense - až meter vysoká, zelenobiela kvetenstvo sa objavuje v máji a júni,
  • Ornithogalum magnes - až 80 cm vysoká, bielo kvitne v júni a júli,
  • Ornithogalum pyramidale - cez meter vysoká, bielo kvitne v júli a auguste,
  • bledavka chocholíkatá (Ornithogalum umbellatum) - naše pôvodná, planá, drobná cibuľovina, patrí medzi ohrozené druhy. Je ideálna do prírodných záhrad. Predtým sa varené cibule jedli, odtiaľ názov bledavka - zasurova sú však jedovaté.
Štítok: Cibuľoviny
Doporučujeme prikúpiť
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa