×

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modríc? Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Tulipány

Podobne ako u krokusov možno kombináciou rôznych kultivarov pripraviť kvitnúcu nádheru od marca do začiatku leta. Kultivary tulipánov sa líšia výškou, tvarom kvetu i dobou kvitnutia.

V septembri, najneskôr v októbri, je najvyšší čas na výsadbu cibuľou. Na jeseň totiž potrebujú tulipány poriadne zakoreniť, potom v rastovom pokoji prečkať zimu a na jar rýchlo pokračovať vo vývoji.

Vysadené cibule môžu zlikvidovať hlodavce, účinnou prevenciou je ale vysádzať cibule do dierovaných košíkov. Pred výsadbou pôdu spracujeme na hĺbku rýľa. Tulipány rastú v každej záhradnej zemine, ideálna je však pôda humózna, hlinitopiesočnatá. Pred výsadbou záhony nikdy nehnojíme čerstvým hnojom, môžeme však pôdu pohnojiť dobre odležaným kompostom. Najvhodnejšie stanovište je na plnom slnku, akékoľvek zatienenie spôsobuje preťahovanie stoniek a ich poliehanie. Veľké cibule, ktoré majú obvod nad 13 cm, vysádzame do hĺbky 15 - 20 cm, menšie cibule vysádzame primerane plytšie, asi 10 cm od seba. Tulipány zalievame len za obzvlášť suchého počasia. Na zimu nie je nutná ochrana čečinou, pretože tulipány prezimujú spravidla dobre. Tulipány je možné dobre kombinovať s inými rastlinami, napríklad dvojročkami, ktoré kvitnú v rovnakom čase (napr. sirôtky plochu doplnia o kontrastne modrú farbu).

Cibule tulipánov v tomto prípade však vysadíme oveľa zriedkavejšie, než pri tulipánovej monokultúre - asi 25 cm od seba. Najprv vysadíme cibule, potom vysádzame silné sadenice sirôtoknezábudiek alebo sedmokrások. Pekne tiež vyzerajú vysadené tulipány na väčšej ploche, môžeme im vyhradiť celý záhon.

  • Rané jednoduché i plnokveté tulipány - asi 30 cm vysoké, vykvitajú najskôr
  • Triumph tulipány a Darwinove tulipány - záhradné tulipány obvyklého klasického tvaru 40 až 50 cm vysoké, kvitnú začiatkom mája
  • Darwin hybridy - najlepšie sa pestujú a tiež dobre množia, majú pevné byle a dosahujú výšku až 70 cm, plne otvorené sú však len za slnečného svitu.
  • Tulipány ľaľiokveté - vykvitajú najneskôr, s úzkymi kvetnými plátkami, papagájovitými s bizarne poohýbanými kvetmi, trepenitými s akoby rozstrihanými okrajmi kvetov a plnokveté neskoré odrody.
Štítok: Cibuľoviny
Doporučujeme prikúpiť
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa