×
Vyhľadávanie v blogoch

Ako pestovať tulipány, aby ste mali krásne kvety

Tulipán radíme do čeľade ľaliovitých, v ktorej nájdeme najviac zástupcov cibuľovín kvitnúcich na jar. Pôvodom je z Malej a Strednej Ázie. Do Európy sa dostal v 16. storočí pri rozmachu objaviteľských ciest a lodnej dopravy. Hitom sa stali už v 17. storočí najmä v Holandsku. V súčasnosti sa na svete pestuje približne 3 500 odrôd.

Cibuľku tulipánu tvorí 4–6 sukníc, na spodnej časti podpučia sa nachádzajú korene a po odkvitnutí sa tu vytvoria dcérske cibuľky, ktorými sa rozmnožuje. Materská cibuľa každoročne odumiera. Jednotlivé odrody môžu dorastať aj do výšky 70 cm. 

Stanovisko pre výsadbu vyberieme slnečné s priepustnou pôdou. Najvhodnejším časom pre výsadbu je doba, kedy teplota pôdy klesá pod 10 °C. Cibuľky vysádzame do sponu minimálne 11–12 cm, aby nedochádzalo k vzájomnej konkurencii, čo by sa prejavilo v tvare kvetov a pevnosti stonky. U nás to býva koncom októbra.

Vysádzame do takej hĺbky, aby po zľahnutí zeme bola nad špičkou cibuľky vrstva pôdy cca 8–12 cm. Pred obhryznutím škodcami cibuľky chránime vysadením do drôtených alebo plastových košíkov.

Pokiaľ na jar tulipány len vyrážajú listy, ale nekvitnú, je v pôde málo živín alebo sa vyčerpali skorým nástupom jari a vyšších teplôt. Vo výsadbe je vhodná kombinácia s modricami, sasankami a scilami. Botanické odrody tulipánov doplnia pekne nezábudky a pakosty. Zelený kontrast na záhone docielime dosadením hosty a okrasnými trávami. 

Po odkvitnutí ihneď odstrihneme zažltnuté kvety. Pokiaľ možno ešte pred tým, než sa začnú vytvárať plody. Tvorba plodov vyčerpá cibuľky natoľko, že po dozretí semien v kapsule cibuľa v zemi odumrie.

Po ostrihaní výdatne prihnojíme. Tak do seba cibuľa dostane dostatočné množstvo živín potrebných pre pokojné štádium a kvitnutie v nasledujúcej sezóne.

Zo zeme ich vyberieme až po úplnom zaťažení listov. V období vegetačného pokoja ich uskladňujeme napr. v debničkách na suchom a tmavom mieste. 

Odrody záhradných tulipánov delíme na 11 pestovateľských skupín: 

1. Jednoduché skoré tulipány – sú nízke, kvitnú skoro na jar.

2. Plné skoré tulipány – nízke odrody kvitnúce skoro na jar, kvety sú nepravidelné, plné, vyrastajú na silných stonkách.

3. Mendelove tulipány – majú pevné stonky a hodia sa k rezu. 

4. Triumph tulipány – vznikli krížením jednoduchých skorých a jednoduchých neskorých odrôd, majú silnú pevnú stonky a dobre sa množia.

5. Darwin hybridy – vyznačujú sa zvlášť mohutným rastom, veľkými pekne tvarovanými kvetmi, ktoré sú ale menej trvanlivé.

6. Darwinove tulipány – vysoké 50–70 cm bujného vzrastu, s veľkými kvetmi jasných žiarivých farieb, veľmi vhodné na vonkajšie výsadby a k rezu. 

7. Ľaliokveté tulipány – so štíhlymi kvetmi s úzkymi kvetnými lístkami zahnutými naspäť.

8. Jednoduché neskoré tulipány – kvitnú v druhej polovici mája, majú dlhý štíhly kvet. 

9. Rembrantove tulipány – dvojfarebné odrody, majú na svetlom podklade tmavé škvrny. 

10. Papagájovité tulipány – majú okvetné lístky rozstrapkané alebo strihané, farba kvetov nebýva čistá.

11. Plne neskoré tulipány – kvitnú neskôr než plné skoré, sú väčšinou vyššie a hodia sa k rezu.

Related articles

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa