Kvitnú veľkú časť roka, sirôtky do kvetináča i na záhon

Kvitnú veľkú časť roka, sirôtky do kvetináča i na záhon

Kvety sirôtky pripomínajú zamat, niektoré druhy príjemne voňajú a vyskytujú sa v mnohých odtieňoch i farebných kombináciách. Pristane im to ako v predzáhradke, tak aj v okrasných záhonoch, v kvetináči za oknom aj v iných prenosných nádobách. Nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť a porastú aj začiatočníkom.

Sirôtka (Viola), ľudovo sa jej hovorí aj fialka, je to dvojročná rastlina, môže byť aj krátkovekou trvalkou. Rastlina dorastá 15 - 20 centimetrov, vyšľachtená bola v 19. storočí z planej fialky trojfarebnej, o ktorej sa hovorí, že je bylinou lásky a má upokojujúce účinky. Sirôtky boli vyšľachtené vo veľkom množstve farieb a ich kombináciách od bielej až po čiernu (už viac ako 450 druhov). Niektoré sú jednofarebné, iné viacfarebné alebo majú farebne odlíšené oko, ďalšie majú zaujímavú kresbu, niektoré sú drobnokveté, iné s kvetmi až osem centimetrov veľkými. Podľa toho, kedy ich vysejeme, pokvitnú v podstate od jari až do prvých mrazov (podľa doby kvetu ich rozdeľujeme na skoré, ktoré majú drobnejšie kvety, sú do značnej miery mrazuvzdorné a kvitnú od jesene, cez miernu zimu až do jari; neskoré, ktoré kvitnú od jari až do konca leta; a japonské F1 hybridy s veľkými farebnými kvetmi, ktoré ale zimu neznášajú).

Rastliny si môžeme predpestovať zo semienok (pre jarné kvitnutie sadíme semená v júni a júli, pre jesenné skoro na jar), pokvitnú však až druhým rokom, alebo si nakúpime už vypestované sadenice. Ak kupujeme sadeničky, mali by mať 6 - 9 pravých lístkov. Fialka ako jedna z mála kvetín dobre znáša presádzanie aj v čase, keď kvitne. Pôda by mala byť humózna s dostatkom živín, najlepšie obohatená vyzretým kompostom, priepustná a mierne vlhká. Vyrastené sadeničky sadíme v rozstupe 15 - 25 cm. Ak sadíme sirôtky do nádob, opatríme ich dobrou drenážou. Zalievame podľa potreby, nutné je to najmä v období sucha. Prihnojujeme 3-4 x do mesiaca hnojivom pre kvitnúce rastliny, pôdu občas nakypríme. Sirôtky neznášajú priame slnečné svetlo a sucho. Uprednostňujú stanoviská v polotieni. Pri vysokých letných teplotách sirôtky väčšinou prestávajú kvitnúť, a začnú znova, keď sa trochu ochladí. Na zimu sirôtky na záhonoch zakryjeme čečinou, a pokiaľ práve nemrzne, zalejeme ich. Nádoby je možné uskladniť vo svetlých priestoroch bez mrazov, alebo ich zakopať do zeme.

Publikované dňa 2018-08-01 1768

Podobné články

Rýchlenie hyacintov v domácich podmienkach - pri...

Aj v zime nás môžu tešiť kvety jarných cibuľovín, medzi ktorými vyniká hyacint.

Rudbekie - kvety žiarivých farieb, podobné margarétkam

Rudbekie sú vhodné do zmiešaných kvetinových záhonov

Kokardy, vytrvalé kvitnúce krásky

Kokard existuje niekoľko desiatok druhov.

Začína sezóna kvetov pivoniek

Pivonky môžeme vysádzať až do jesene.

Vysoké kostrnky kvitnúcich trvaliek záhradu skrášlia

K najznámejším vysokým trvalkám patrí stračka záhradná

Sasanky (anemone) na záhrade vykúzlia farebné koberce

Poznáte ju určite z jarných lesov, kde bielo žiaria jej porasty.

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu