×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Ako sa správne starať o vianočnú hviezdu?

Za chvíľu obchody zaplaví prýštec najkrajší, známy tiež ako vianočná hviezda či ruža. Patrí k najrozšírenejším vianočným kvetom v slovenských domácnostiach. Najobľúbenejší červený variant v posledných rokoch dopĺňajú rastliny v bielej alebo krémovej farbe. Pestro sfarbenú časť rastliny však netvoria kvety, nenechajte sa zmiasť. Sú to listy, ktoré ochraňujú malé žlté kvety.

"Hviezda" pôvodne pochádza z Mexika, kde vo voľnej prírode dorastá až do výšky piatich metrov. Prvýkrát sa do Európy dostala v roku 1804 a priviezol ju prírodovedec Alexander von Humboldt. Do Spojených štátov sa dostala vďaka americkému veľvyslancovi Joelovi Poinsettovi na ktorého počesť je kvetina v USA známa ako Poinsettia. Symbolom adventu sa táto rastlina stala iba na začiatku 20. storočia. Rodina nemeckého prisťahovalca Paula Ecka vianočnú hviezdu ako rezaný kvet začala v predvianočnom období predávať v Los Angeles a postupne sa tento zvyk rozšíril do celých Spojených štátov.

Aby vám vianočná hviezda pekne kvitla, zamerajte sa v prvom rade na podmienky, ktoré jej v obchode boli dopriané. Kvety sú náchylné na chlad a prievan, ak budú v ňom v obchode stáť, dlho vám doma nevydržia. Pri výbere sa potom zamerajte na vzhľad rastliny – listy musia byť silné, husté a sýto zelené bez viditeľných chýb. Zemina by nemala byť príliš mokrá, ale ani vysušená.

Rastlinu si domov odneste starostlivo zabalenú do hrubej vrstvy papiera. Pozor však, aby ste pri tom nezlomili jej tenké výhonky. Doma ju umiestnite na teplé a svetlé stanovisko, ktoré je chránené pred prievanom. Najlepšie sa jej bude dariť pri izbovej teplote medzi 15 a 22 °C. Môžete ju umiestniť aj na vnútorný okenný parapet, kým však začnete vetrať, nezabudnite kvetinu schovať do miestnosti – vonkajší chladný vzduch by ju mohol poškodiť. Pri zalievaní buďte opatrní – hviezda neznáša premokrenie, zabráňte tomu, aby voda v kvetináči stála. Ak je pôda príliš suchá, rastlina začne žltnúť a opadávať. Zálievka má byť mierna a pravidelná.

Ak ste sa o hviezdu dobre starali, a napriek tomu jej po Vianociach jej pestrofarebné listy začnú opadávať, nemusíte sa ničoho obávať. Rastlina neuhynula, len prechádza do fázy odpočinku. Premiestnite ju na chladnejšie miesto a obmedzte zálievku. Na jar rastlinu zastrihnite a presaďte, v lete by rastlina mala stáť na chladnom a svetlom mieste a mali by ste ju tiež pravidelne hnojiť a zalievať.

Vianočná hviezda patrí medzi krátkodenné rastliny, na tvorbu kvetov a farebných listeňov teda potrebuje dlhé noci a krátke dni. Aby bol prýštec v čase adventu opäť pestro sfarbený, treba ho 6 až 8 týždňov vopred zatemňovať. Každý deň preto rastlinu najmenej na 12 hodín prikryjeme napríklad kartónovou krabicou.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa