×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Aké kvitnúce rastliny použiť na vianočné dekorácie?

Je ich hneď niekoľko, či už tie tradičné, ako napr. zornica alebo vianočná hviezda, alebo tie menej obvyklé (gerbera či guzmánia) a najmä Vianoce sú tým pravým obdobím, kedy sa dajú sezónne črepníkové rastliny dobre uplatniť pri sviatočnej výzdobe interiéru. 

Vianočná hviezda

Asi tou najznámejšou (už aj v našich končinách) je vianočná hviezda alebo tiež nazývaná vianočná ruža (Euphorbia pulcherrima). Na trhu sa objavujú nie len červené, ale aj biele, ružové, bielo-ružové, ale aj so zaujímavými pokrútenými listami. Môžete kúpiť ako malé jednovýhonové, tak aj veľké košaté rastliny. Vianočná ruža neznáša chlad a preschnutie. Zvláštnu starostlivosť potrebuje už pri prevoze domov – zdravé rastliny si nechajte v obchode riadne zabaliť, aby sa pri prevoze nenachladili. Umiestnite ich na svetlé miesto s teplotami od 16–21 °C. Zeminu udržiavajte stále mierne vlhkú, nemala by úplne vyschnúť. Rastliny vyžadujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, vhodné je občasné rosenie a prihnojenie. 

Cyklámen

Ak doma máte chladnejšiu, svetlú miestnosť, obstarajte si k dekorácii cyklámen. Naše babičky ich umiestňovali často do spálne. Rastlina kvitne od neskoršej jesene do začiatku jari. Pestrá je aj farebnosť ich kvetov – od bielej cez červenú až po purpurovú, niektoré odrody majú na okrajoch rozstrapatené, voňavé kvety. Koncom jari je možné nechať ich hľuzy vyschnúť a odpočívať behom letných mesiacov. Cyklámeny vyžadujú nižšiu teplotu a nepriame slnko. Behom kvitnutia sa odporúča hnojiť raz za 2 týždne tekutým hnojivom. Cyklámen zalievame do misky a odtrhujeme odkvitnuté kvety aj so stonkami – prevencia proti hubovým chorobám

Vianočný kaktus

Obľúbená kvetina známa už z dôb našich babičiek, hojne pestovaná aj teraz – vianočný kaktus (Schlumbergera). V súčasnosti sú však vyšľachtené odrody, ktoré ponúkajú veľké množstvo farieb a sú jednoduchšie na pestovanie. Po odkvitnutí rastlinu slabo prihnojujeme – raz za dva týždne tekutým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Je vhodné občasné rosenie. Ak chceme kaktus pestovať aj na budúci rok, je dôležité pred požadovanou dobou kvitnutia nechať rastlinu asi 3 mesiace v chlade a suchu. Potom rastlinu premiestnime do teplejšej miestnosti a zvýšime dávky vody, po odkvitnutí opäť prejdeme na obdobie pokoja. 

Orchidea alebo aj lišajovec (Phalaenopsis), je najpredávanejšia črepníková rastlina posledných rokov. Pochádza z východnej Ázie a Indie. Má rada teplé miesto v polotieni po celý rok. V lete jej vyhovuje teplota 25–30 °C, v noci a v zime je lepšie znížiť ju na 18 °C, minimum je 14 °C. Phalaenopsis je rastlina milujúca svetlo, v lete však vyžaduje pritienenie (najlepšie umiestnenie je na východnú či západnú stranu). V dobe vegetácie, t. j. na jar a v lete, musí byť zemina stále vlhká, tiež ho prihnojujeme hnojivom pre orchideu. 

Veľmi populárne vianočné dekorácie sú tiež rýchlené cibuľoviny. Výber je široký – od najkvitnúcejších narcisov, modríc, hyacintov alebo tulipánovaž po konvalinky.

Chcete sa v tomto roku odlíšiť? Vyskúšajte izbové rastliny, ktoré nie sú pre Vianoce typické, ale vianočnú atmosféru navodia tiež – v spojení s keramickými obalmi a vianočnou výzdobou získate krásne dekorácie, ktoré vydržia dlhšie ako len obdobie adventu. A aké použiť? Guzmánie, Gerberu črepníkovú, Prvosienku kalíškatú; z rastlín okrasných listom potom Alokázia, Nefrolepka, Cypruštek, Zelenec a pod. 

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa