Ríbezle, obľúbené bobuľové ovocie, ktoré nie je treba zvlášť predstavovať

Ríbezle, obľúbené bobuľové ovocie, ktoré nie je treba zvlášť predstavovať

Nájdeme ich takmer na každej záhradke - ríbezle (Ribes rubrum nigrum). Pestujú sa červené, biele alebo čierny kultivar. Na trhu nájdeme i ružové - veľmi sladkú odrodu. Bobule ríbezlí sú vhodné k priamej konzumácii, na mrazenie - na zimné ovocné koláče, ale predovšetkým sa z nich vyrába pikantná marmeláda.

Ríbezle patria k nenáročným kríkom na pestovanie, rastú na slnku i v polotieni, ale na slniečku majú bohatšiu zásobu plodov a budú tak plodiť viac. Vybrať si môžeme ako stromčeky, tak i kry (kry sú takmer večné, kdežto stromčeky sa po cca 10 rokoch vyčerpajú a prestávajú rodiť). Kry sa aj lepšie množia. V auguste odrežeme cca 20 cm dlhú vetvičku, namočíme do stimulátora, zapichneme do zeme priamo na budúce stanovisko a úspech je zaručený. Ešte jednoduchšie je rozmnožovanie potápaním – výhonok ohneme k zemi, v ohybe zasypeme zeminou a necháme na kríčku, ktorý ho stále vyživuje, i keď sa už v zemi tvoria korienky; na jeseň stačí odstrihnúť od materského kra a máme dobre zakorenený nový ker, ktorý bude silnejší a vitálnejší ako z odrezku. Kry sadíme na jeseň alebo na jar, jesenná výsadba je ale vhodnejšia - do príchodu letných horúčav a sucha poriadne zakorenia a zvyknú si na nové prostredie. Pri sadení vykopeme jamu cca 50 cm hlbokú, naplníme kompostom a rastlinku zasadíme o 10 - 15 cm hlbšie ako bola v škôlke, tým opäť podporíme rozvinutie koreňového systému. V priebehu vegetácie nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť, nehnojíme, iba počas suchých dní zavlažujeme. Proti vysychaniu i na zlepšenie kvality pôdy stačí každú jar prihrnúť nový kompost a pomulčovať trávou, kostihojovými listami a pŕhľavou, žiadnu inú starostlivosť naozaj nepotrebuje.

Bobule obsahujú vitamín C, B1, B2, B3, B5, B6, provitamín A, vápnik, železo, mangán, draslík, zinok. Čierne ríbezle obsahujú 3x viac vitamínu C ako červené a biele, majú vysoký obsah rutínu, ktorý zlepšuje stav cievnych stien, používa sa teda pri ateroskleróze (zvápenatení tepien), kŕčových žilách, hemoroidoch, krehkosti a lámavosti ciev. Šťava z červených i čiernych ríbezlí znižuje horúčky a celkovo posilňuje organizmus. Ríbezle sú preto vhodné pri nachladení a chrípkových ochoreniach, pri rekonvalescencii po dlhšej chorobe, alebo jednoducho len tak - ako prevencia a zdravý nápoj pre deti a starších ľudí. Plody naviac vďaka obsahu antokyanových farbív a provitamínu A priaznivo ovplyvňujú zrak, sú užitočné pri šeroslepote alebo unavených očiach.
Listy ríbezlí liečia hnačky, mierne znižujú krvný tlak, používajú sa do zmesí pri zápaloch obličiek a močových ciest alebo na krehké cievy. Najúčinnejšie sú mladé listy, ktoré sa práve vyvíjajú z púčikov, z tých môžeme pripraviť i tinktúru. Ak ale nechceme narušiť vývoj plodov, môžeme listy zberať až v júli po dozretí a zbere plodov, potom ich používame do zmesi s inými bylinkami skôr ako podporný liek.
 
Najčastejšou chorobou ríbezlí je hrdza ríbezľová, ochranu zabezpečí vysadenie akéhokoľvek druhu paliny do okolia. Pri napadnutí kra ho striekame palinovým nálevom. Často sa na listoch objavujú „pľuzgiere" so žltými alebo červenými škvrnami - pôvodcom sú vošky, prípadne mravci, ktorí si na listoch vošky pestujú. Kmeň stromčekovej ríbezle namažeme ílom zmiešaným s aromatickými bylinkami. Zväzky byliniek (šalvia, palina, levanduľa, yzop, saturejka) môžeme obtočiť a upevniť i okolo kmeňa. Rovnako ako u hrdze striekame palinou.
 

Publikované dňa 2020-06-24 30

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu