Dlhoveká trvalka do záhrady bez nutnosti presádzania ? Aj také sa nájdu, pestujte pivonky.

Dlhoveká trvalka do záhrady bez nutnosti presádzania ? Aj také sa nájdu, pestujte pivonky.

Pivonky sú dlhoveké trvalky, ktoré sa pestovali už pred takmer dvoma tisíckami rokov, v Európe sa objavili až v stredoveku. Najobľúbenejšie boli plnokveté odrody, ktoré stále v ponuke prevažujú, ale v posledných rokoch si získavajú stále väčšiu obľubu pivonky s kvetmi jednoduchými či poloplnými, ktorých priemer býva viac ako pätnásťcentimetrov (existujú aj odrody s kvetmi až dvadsaťcentimetrovými), s bonusom príjemnej vône. Všetky druhy rastú pomaly, trvá im minimálne tri roky, než začnú kvitnúť a neznášajú presádzanie. Pôda by mala byť priepustná a výživná, teplejšia a chránená poloha na miernom slnku alebo v polotieni.

Najskôr zo všetkých kvitne jemne pôsobiaca pivonka tenkolistá (Paeonia tenuifolia), rastlina dorastajúca výšky do pol metra. Listy sú podobne strihané ako u feniklu, jednotlivé kvety plné a veľké, v sýto červených odtieňoch.

Po polovici mája rozkvitá vonnými, do fialova sfarbenými plnými kvetmi (sú aj odrody biele a ružové) pivonka lekárska (P. officinalis) a s tmavo-zelenými lesklými listami.

Najmohutnejšia je pivonka bielokvetá (P. lactiflora), ktorá rozkvitá od druhej polovice mája do konca júna. Z pôvodného druhu je vyšľachtených najviac farebných odrôd, a to v bielej, fialovej a červenej farbe, s kvetmi poloplnými alebo plnými.

  • kvety jednoduché - miskovitého tvaru s jedným či dvoma radmi zvlnených korunných lístkov a nápadnými tyčinkami uprostred kvetu (napr.'Patio Dublin')
  • kvety poloplné - podobné ako predošlé, mávajú však tri rady korunných lístkov (v tmavo ružovej farbe je to napr. 'Cora Stubbs', vo svetlo ružovej 'Westener' alebo v čisto bielej 'Hawaian Sun', svetlo-ružové kvety so žltkastým stredom 'Bowl of Beauty').
  • kvety plné - bývajú okrúhle, s jedným alebo dvoma vonkajšími radmi veľkých korunných lístkov; ostatné sú hustejšie, zmenšujú sa k stredu a vypĺňajú zvyšok kvetu tak, že tyčinky takmer zanikajú. Niektoré odrody sú dvojfarebné, akoby žíhané - napr. červenobiela 'Gay pare' či bieločervená 'Madame Jules Dessert'. Zaujímavo vyzerá lososová odroda 'Pink Hawaien Coral', 'Lady Anna' poteší milovníkov ružovej farby; tmavo ružová 'Dr. Alex Flamming', 'Patio London Big Ben' aj odroda 'Rubra Plena' (červená) a 'Alba Plena' (biela) krášlili už záhradky našich babičiek a prababičiek.
  • kvety sasankovité - typické pre japonské pivónie a kultivary z nich vyšľachtené; stred kvetu vypĺňajú korunné lístky vzniknuté z tyčiniek.
Publikované dňa 2019-11-28 337
Štítek: Okrasné kvety

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu