Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modrícCibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Okrasné cesnaky

Allium aflatunense

Patrí k najranejším ozdobným cesnakom, kvitne už v druhej polovici mája. Kopijovité listy sú dlhé 40 - 50 cm a vytvárajú prízemnú ružicu, z ich stredu vyrastá lysý stvol dosahujúci výšku 80 - 100 cm, ktorý je ukončený guľovitým kvetenstvom s priemerom 10 - 12 cm, zloženom z drobných svetle fialových hviezdičkovitých kvetov. Nadzemné časti odumrú koncom júna. Cibule sú plne mrazuvzdorné a vysádzame ich začiatkom októbra do hĺbky 12 - 14 cm na vzdialenosť 25 - 30 cm. Dariť sa mu bude na slnečnom stanovišti s dostatočne priepustnou ľahšou pôdou. Na stanovišti ich môžeme nechať niekoľko rokov. Vhodný je pre výsadbu do solitérnych skupín. Kvety možno použiť aj k rezu.

Allium caeruleum

Kvety tohto kultivaru rozkvitajú v júni a postupne kvitnú až do polovice júla. Husté, pravidelne guľovité kvetenstvo s priemerom 5 - 7 cm je tvorené niekoľkými desiatkami drobných, azúrovo modrých, hviezdičkovitých kvetov. Dorastá do výšky 50 až 60 cm. Počas kvitnutia väčšinou odumierajú listy. Pri silných holomrazoch im poskytneme ľahkú prikrývku, ale cibule sú inak mrazuvzdorné. Cesnak vysádzame začiatkom októbra do hĺbky 6 - 8 cm na vzdialenosť 10 - 15 cm. Svedčiť mu to bude na slnečnom stanovišti s ľahšou, priepustnou pôdou. Ideálne ho sadíme do menších skupiniek do skaliek a trvalkových záhonov. Dekoratívne bude pôsobiť v kombinácii s trávami v stepných partiách. Vysádzať ho môžeme spolu s plazivými trvalkami, ktoré počas leta zaistia potrebné zatienenie pôdy, bez toho aby si rastliny vzájomne svetelne konkurovali. Možno ho tiež využiť k rezu.

Allium moly

Rastlinu tvorí ružica z 3 - 5 šedozelených, vzpriamených, široko kopinatých listov dorastajúcich do výšky 20 - 25 cm. Kvety sú intenzívne žlté, drobné, hviezdičkovité a sú zostavené do plochého okolíka, ktorý je umiestnený na lysom stvole len niekoľko centimetrov nad listami. Z jednej cibule väčšinou vyrastú dva až tri kvetné stvoly, ktoré postupne kvitnú od polovice mája do polovice júna. Vegetáciu tento kultivar ukončuje v druhej polovici júla. Jeho cibule sú mrazuvzdorné. Vysádzame ho tiež v októbri, do hĺbky 6 - 8 cm, na vzdialenosť 10 až 15 cm. Nevadia mu ani mierne zatienené stanovištia. Rozmnožuje sa aj samovýsevom a patrí k najvytrvalejším cesnakom. Veľmi efektné je jeho výsadba na väčších plochách. Kvety sú vynikajúcim aranžérskym materiálom. Vo váze vydržia veľmi dlho.

Publikované dňa 2019-11-07 177
Štítek: Cibul'oviny

Podobné články

Pozor na škodcov a choroby cibuľovín

Na rastlinách, cibuľoviny nevynímajúc, sa priživuje bohatá škála hmyzu.

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu