Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín - tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modríc? Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Puškínia

Puškínia (Puschkinia libanotica) je ako veľmi skorá a výrazná cibuľovina vhodná v menších skupinách do skaliek a medzi vankúšové trvalky, osvedčuje sa aj do trávnikov, na okraje krovín a pod redšie stromami. Cibuľa sa vysádza začiatkom októbra na slnečné stanovište alebo do polotieňa, do ľahšie humóznej pôdy. Príliš suché stanovištia sú pre ne nevhodné. Hĺbka výsadby je 5 - 6 cm. Na stanovišti ju môžeme ponechať natrvalo, alebo do tej doby, aby porasty neboli príliš prehustené. Puškínie sa rozmnožujú dcérskymi cibuľami, ktorých však nenarastá príliš veľké množstvo, alebo jesenným výsevom semien. Semenáče však vykvitajú až po 3 - 5 rokoch. Ak rastlinám včas odhlávkujeme semenníky, vykvitajú v ďalšom roku vždy mohutnejšie než rastliny, u ktorých semená dozreli. Kvety sú veľmi svetlo modré s výrazným tmavším prúžkom na strednej žilke každého kvetného lístka, počas kvitnutia ale farba bledne. Je vyšľachtená aj v čisto bielej variete P. libanotica var. alba. Kvety sa objavujú v marci až apríli, vegetáciu končí začiatkom júla. Dosahuje výšku 15 - 20 cm. Je plne mrazuvzdorná.

Galtónia

Galtónia (Galtonia candicans) pochádza z južnej Afriky a pestuje sa od roku 1870. S kvetenstvom má výšku 100 - 120 cm. Cibuľa dosahuje po obvode 20 cm i viac. Na jar z nej vyrastá ružica vzpriamených, remeňovitých, šedozelených listov, ktoré sú široké 5 - 6 cm a dorastajú do dĺžky 40 - 50 cm. Kvety sú umiestnené v riedkom strapci na mohutnom stvole. Kvety majú nazelenalo bielu farbu a mierne voňajú. Rastlina rozkvitá v júli až auguste, kvitne 3 - 4 týždne. Vegetáciu väčšinou ukončia prvé mrazíky. Pozor - cibule nie sú spoľahlivo mrazuvzdornéGaltóniu vysádzame v apríli na plné slnko do ľahšej pôdy. Hĺbka výsadby je 15 - 20 cm, vzdialenosť 30 - 40 cm. Pôdu pripravíme podobne ako pri výsadbe gladiol, podobné je aj prihnojovanie. V čase vegetácie potrebuje dostatočne zalievať. V teplejších oblastiach môžu cibule prezimovať pod pokrývkou z lístia alebo čečiny. V ťažších pôdach väčšinou vymrzne alebo podľahnú pôdnej chorobe. Po prejdení mrazom sa odporúča cibule zožať, listy odrezať bezprostredne nad cibuľou a po miernom osušení skladovať rovnako ako gladioly. Dekoratívne pôsobia skupiny z 3 - 5 rastlín v kombinácii s trávami alebo s inými trvalkami. Je však aj peknou solitérou a hodí sa aj k rezu.

Publikované dňa 2019-10-31 191
Štítek: Cibuľoviny

Podobné články

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí.

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra.

Na výsadbu jarných cibuľovín je už...

Na ideálnu dobu pre výsadbu je ešte čas, už teraz si však môžete naplánovať farebné kompozície na svojich záhonoch

Atraktívna kvitnúca izbová rastlina – Zornica

V zime a pred jarou možno cibule Zornice ľahko zohnať v špecializovaných predajniach.

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu