Hortenzie – obrie guľovité kvetenstvá ozdobia polotienisté miesta záhrady od júla do októbra

Hortenzie – obrie guľovité kvetenstvá ozdobia polotienisté miesta záhrady od júla do októbra

Ich krásne, bohaté, guľovité kvetenstvo približuje pôvab anglických záhrad. Kvety si zachovajú tvar i farbu, ak ich správne usušíte, tak sa z nich môžete tešiť v suchých väzbách napríklad aj cez Vianoce. Pôvodne pochádzajú z Japonska a Číny, do Európy sa dostali v 19. storočí a pestovateľa zaujali natoľko, že dnes je vyšľachtených okolo 90 druhov.

V záhradách sa najčastejšie stretneme s hortenziou veľkolistou. Kvety hortenzie sú pomerne drobné (jeden kvietok sa skladá zo štyroch až piatich lístočkov srdiečkovitého tvaru), ale zhlukujú sa do kvetenstvo, ktoré vytvárajú gule s priemerom až 15 centimetrov a farebná škála je v jemných, skôr tlmených odtieňoch farieb v škále od bielej cez ľahko ružovú, červenú, fialovú, ale i modrú.

Sfarbenie kvetov sa môže meniť podľa zloženia pôdy i spôsobu hnojenia - všeobecne sa dá povedať, že v alkalických pôdach sú hortenzie ružové a v kyslých modré. Zmenu farby ovplyvňuje pôsobenie voľných iónov hliníka na farbivo delphinin, obsiahnuté v kvetoch; je to reakcia farbiva na zmenu kyslosti pôdy a zálievky. Rastlinám pestovaným v pôdach s vyšším pH (5,5 - 6) žltnú listy, pozor na to.

Pestovanie nie je zložité, rovnako ako u väčšiny rastlín, ak dodržíte podmienky, v ktorých sa im bude dariť. Hortenziám na záhrade nájdeme pred vetrom chránené miesto v polotieni. Aby prospievali, potrebujú mierne kyslú humóznu pôdu. V pôde nesmie byť vápnik, kvety by neprežili. Pôda by tiež nemala nikdy úplne vyschnúť, zalievame radšej dažďovou vodou, ktorá vápnik neobsahuje. Pri dobrej starostlivosti sa kríky hortenzií poriadne rozrastú, ale väčší rez nevyžadujú. Stačí odstrániť nežiaduce vetvy: v teplej klíme po odkvitnutí, v chladnejších vyšších polohách a na exponovaných miestach necháme rez radšej až na jar, kedy už nehrozia mrazy (odkvitnuté kvetenstvá pomáhajú rastline cez zimu chrániť spodné púčiky).

Hortenzie kvitnú na dvojročnom dreve, teda na minuloročných výhonoch, spoľahlivo aj bez rezu. Nevyžadujú tvarovací rez, všetky prestarnuté a poškodené výhony striháme až pri zemi, odstránime tiež všetky slabé a namrznuté výhonky. Minuloročné odkvitnuté stonky skrátime asi o 30 cm až k zdravým a dobre vyvinutým púčikom. Prestarnuté alebo mrazom silne poškodené kríky zrežeme až na báze; v priebehu dvoch rokov síce dorastie zdravé drevo, ale v prvom roku rastliny ešte nepokvitnú. Rastliny po narašení prihnojujeme až do doby, než nasadia na kvet. Počas kvitnutia neprihnojume. Začneme s ním až koncom leta a hnojíme až do septembra, aby drevo pred zimou dostatočne vyzrelo a dokázalo odolať zimným mrazom.

Publikované dňa 2019-02-06 207

Podobné články

Rýchlenie hyacintov v domácich podmienkach - pri...

Aj v zime nás môžu tešiť kvety jarných cibuľovín, medzi ktorými vyniká hyacint.

Kvitnú veľkú časť roka, sirôtky do kvetináča i na záhon

Kombinovať ich môžeme s niektorými trvalkami alebo cibuľovinami.

Rudbekie - kvety žiarivých farieb, podobné margarétkam

Rudbekie sú vhodné do zmiešaných kvetinových záhonov

Kokardy, vytrvalé kvitnúce krásky

Kokard existuje niekoľko desiatok druhov.

Začína sezóna kvetov pivoniek

Pivonky môžeme vysádzať až do jesene.

Vysoké kostrnky kvitnúcich trvaliek záhradu skrášlia

K najznámejším vysokým trvalkám patrí stračka záhradná

Sasanky (anemone) na záhrade vykúzlia farebné koberce

Poznáte ju určite z jarných lesov, kde bielo žiaria jej porasty.

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu