Cesnak - pripomeňme si základy jeho pestovania?

Cesnak - pripomeňme si základy jeho pestovania?

  • Pre cesnak vyberieme stanovisko na slnečnom mieste, pôda by nemala byť premokrená. Bude prosperovať ako na piesočnatých, tak aj na ťažkých pôdach.
  • Nesadíme ho po predplodinách rovnakej čeľade, ako je cibuľa, pórpažítka atď. Ideálny nie je ani hrách, po ktorom býva cesnak veľmi napádaný fuzáriom. Pozor na zaplavenie ozimnými obilninami.
  • Najvhodnejšou predplodinou sú asi zemiaky. Pôda je po nich dobre prehnojená a kvalitne hlboko spracovaná. Po jahodách cesnak sadíme iba za predpokladu, že neboli napadnuté háďatkom zhubným.
  • Na jednom pozemku nepestujeme cesnak opakovane každý rok. Rizikom je únava pôdy, postupné zníženie výnosov, ale tiež najmä kontaminácia pôdy chorobami a škodcami. Odstup medzi pestovaním cesnaku na rovnakom pozemku je ideálne 4 roky.
  • Cesnak neznáša priame hnojenie čerstvým hnojom, zároveň je však pomerne náročný na obsah živín v pôde, preto sa radí do druhej trate. Pred výsadbou môžeme na pozemok aplikovať odležaný hnoj iba za predpokladu, že bude dobre rovnomerne premiešaný s ornicou. Možno tiež hnojiť kompostom, močovkou alebo použiť zelené hnojenie. Z priemyselne vyrábaných hnojív je možné použiť kombinované hnojivá s obsahom síry. Hnojivá vyberáme tiež s nízkym obsahom chlóru, ktorý cesnak nemá rád. K hnojeniu je vhodný napr. Cererit, menej vhodné je naopak NPK, ktoré obsahuje draslík vo forme chloridu draselného.
  • Ozimné odrody sadíme čo najneskôr, t.j. koncom novembra alebo v decembri v závislosti od počasia a od polohy pestovateľského pozemku. V čase výsadby, by sa mala pohybovať teplota trvale pod 9°C. Ide o prevenciu proti fuzáriu, ktoré pri tejto teplote nie je v pôde aktívne. Jarné odrody vysádzame od jesene až do jari. Z jesennej výsadby je zvyčajne vyšší.
  • Pozemok udržiavame v nezaburinenom stave, volí sa väčšinou vzdialenosť 25-50 (ale aj 60) cm. Vzdialenosť rastlín medzi riadkami udržiavame na 8-15 cm v závislosti na odrode a zvolenej vzdialenosti riadkov.
  • Strúčik zasadíme dostatočne hlboko. Nad zasadeným strúčikom by mala zostať 6-10cm vrstva pôdy. Čím cesnak vysadíme hlbšie, tým je počas následnej vegetácie rastlina menej vystavená stresu, výkyvom teplôt a vlhkosti.
  • Najvhodnejšia je ručná výsadba.
Publikované dňa 2018-12-21 376
Štítek: Zelenina

Podobné články

Podobne ako papriky aj zeler má dlhú...

Pokiaľ si sadenice predpestúvate sami, je najvyšší čas na jeho výsev

Ako na úspešné pestovanie paradajok na balkóne?

Pre pestovanie kolíkových paradajok na balkóne vyberte niektorú z hybridných odrôd

Výsevy zeleniny v apríli

Uvádzame niekoľko príkladov zeleniny, ktoré možno pestovať aj z priamych výsevov

Jednoduché pestovanie, rýchly rast. Zo...

Túto zeleninu je možné pestovať prakticky celú sezónu vďaka širokej ponuke

Nezvyčajné vytrvalé zeleniny

Možno vám už niektoré rastú pred domom, alebo ich považujete za burinu.

Kaleráb je najžiadanejšou hlúbovou...

Možno ich ale prakticky zbierať po celú sezónu, podobne ako reďkovky alebo šalát.

Jedlá záhrada na terase, alebo ako...

Zimné mesiace sú vhodné pre plánovanie výsadieb a zmien v záhrade.

Naposledy zobrazené

No products

Menu

Menu