×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Advent by mal byť obdobím pokoja a rozjímania, poznáte tradície a zvyky, ktoré sa spájajú s týmto obdobím? 2. časť

V prvej časti článku ste sa dozvedeli, že medzi tradície a zvyky adventu patrí adventný veniec, rezanie vetvičiek stromov, Mikuláš s čertom a anjelom, imelo či pečenie medovníčkov. V tejto časti sa zameriame na zvyšné tradície a zvyky, ktoré určite spozná každý.

Dlhé čakanie na Štedrý deň deťom spríjemní adventný kalendár. Jeho podoba môže byť rôzna, jedno majú ale spoločné, nesmie chýbať malinký darček na každý deň.

Tiež u vás doma zostavujete betlehem? Ide o krásny vianočný zvyk, napríklad v Taliansku ľudia nezdobia vianočný stromček a namiesto neho sú symbolom Vianoc práve jasličky.

K vianočným tradíciám patrí samozrejme vianočka, tá už to má aj v názve. Predtým sa do vianočiek náhodne zapekali mince, ten, kto mincu v pečive našiel, mal byť po celý ďalší rok zdravý a minca mu predpovedala aj bohatstvo. Keď sa však pri pečení vianočka nepodarila a popraskala, značilo to nešťastie.

Ešte v 16. storočí bol zvyk zdobenia vianočného stromčeka považovaný za pohanskú tradíciu a katolícka cirkev tento zvyk neuznávala. Pôvodne sa stromčeky do izbičky vešali za špičku k stropu, niekedy dokonca špičkou dole. Stromčeky sa zdobili perníčkami, prípadne mašľami, slamenými ozdobami a pod. Stromček, ako ho poznáme dnes, je teda modernejšou verziou.

V pohanských oslavách slnovratu má svoj pôvod aj pečenie cukroviniek, kedy malo ochrannú a obradnú funkciu, postupne sa však stalo slávnostným pokrmom a symbolom rodinnej pohody.

Aj misa s ovocím má svoj tradičný, dnes možno už menej známy význam. Je symbolom poďakovania za dobrú úrodu a modlitbou za bohatú úrodu aj v budúcom roku. K tradičnému ovociu je možné pridať orechy, sušené ovocie i ovocie tropické ako symbol sviatkov hojnosti.

Vianočná hviezda, rastlina, ktorej vianočný príbeh sa začal písať pred 200 rokmi v botanickej záhrade vo Filadelfii. Poinsettie inak tiež nádherný prýštec pochádza zo Strednej Ameriky, odkiaľ ju veľvyslanec Joel R. Poinsett priviezol pred Vianocami roku 1825. Patrí k nej príbeh chudobného dievčaťa, ktorej sa zjavil anjel a poradil jej, aby práve narodenému Ježišovi ako darček natrhala obyčaj. Dievča tak urobilo a položilo rastlinku pred oltár v kostole, tá čoskoro obrazila tmavo červenými listami a stala sa krásnou a oslavovanou vianočnou hviezdou. Ak chcete, aby dlho vydržala, chráňte ju pred prievanom a premokrením. Nikdy ju nekupujte na trhu, alebo tam, kde dlhšiu dobu stojí vonku na zime alebo v prievane, je teplomilná a chlad jej nesvedčí. Pôvodná zeleno-červená farba jej pristane, ale zaujímavé sú aj ďalšie vyšľachtené farebné kombinácie, napríklad zelená s bielou, svetlo ružovou, zlatisto žltou alebo oranžovou.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa