×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Tyčinkovec, exoticky pôsobiaca rastlina, ktorú možno pestovať v lete na záhrade

Tyčinkovec kopijovitolistý (Callistemon citrinus), vás na prvý pohľad upúta krásnym nitkovitým kvetenstvom, ktoré je naozaj veľmi originálne. Rastlina je pôvodom z Austrálie, kde slúži predovšetkým ako zdroj potravy pre vtáky. V našich klimatických podmienkach ho môžeme dobre pestovať ako prenosnú rastlinu. Vzhľadom k veľkej odolnosti sa používa ako ochrana pred vetrom. 

Má zelené, úzke, ale tiež veľmi tvrdé listy a práve vďaka tomu rastlina vydrží pomerne dlho bez zálievky. Kvety rastliny sú zložené z nekonečného množstva červených tyčiniek a piestikov. Kvetenstvo je najčastejšie sfarbené do červena, ale občas sa môžeme stretnúť aj s tyčinkovcami sfarbenými do bielej, krémovej, či zelenej. Plody sú tobolky, otvárajú sa však len vtedy, pokiaľ dôjde k úmrtiu rastliny, alebo pri požiari. 

Na pestovanie nie je rastlina náročná. V zimných mesiacoch nemôže zostať vonku a naopak v lete je pre ňu letnenie takmer nutnosťou, pestovať by sme ju teda mali v prenosných nádobách. Stanovisko vyžaduje slnečné. Možno dokonca povedať, že čim viac slnka, tým lepšie bude rastlina vykvitať. V období vegetácie ju pomerne výdatne zalievame, ale v zime zálievku značne obmedzíme. Nikdy nesmie dôjsť k úplnému vyschnutiu rastliny. Kedy sa tak stalo, začala by sa rastlina veľmi rýchlo zbavovať svojich listov. 

Zemina, v ktorej ju budeme pestovať, by mala byť skôr kyslá. Nezabúdajme ani na hnojivá, ktorými rastline rozhodne neublížime. Používame len nevápenaté hnojivá. Hnojíme pomerne často, v období od jari do jesene každých 14 dní. Mrazy by vonku rozhodne neprežila, preto ju v zimných mesiacoch presunieme do vnútorných priestorov. Miesto pre zimovanie by malo byť chladné, ale veľmi svetlé, láska rastliny k slnku neutícha ani v zime. Ak začnú korene rastliny už prerastať vonku z kvetináča, je na čase ju presadiť do väčšieho, najlepšie na jar. 

Tyčinkovec nemá nijak prehnané nároky na pestovanie, napriek tomu sa môže stať, že niektoré požiadavky nesplníte a rastline sa nebude príliš dariť. Pokiaľ rastline neposkytneme dostatočne chladný priestor pre jej prezimovanie, nemusí v takom prípade rastlina vôbec nasadiť kvety, čo by bola obrovská škoda. 

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa