×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Lobelky, pôvabné letničky do nádob

Jednou z najpôvabnejších letničiek, ktoré môžete pestovať v nádobách, kvetináčoch a závesných košíkoch je lobelka drobná (Lobelia erinus). V nádobách lobelky vykúzlia nádherné farebné vankúše. 

Kvety sú drobné, ale stále dokola sa rozvíjajú ďalšie a ďalšie, a pokiaľ celý trs odkvitne, stačí ho zostrihnúť a pustí sa do kvitnutia nanovo. Lobelka tak kvitne od začiatku leta až do konca jesene. Kombinovať možno s ostatnými letničakami, je aj vyšľachtených viac farebných variantov – okrem sýto modrej sú aj odrody s kvetmi bielymi, ružovými, dvojfarebnými, je možné teda kombinovať aj viac farieb. 

Nakoľko sú semienka lobeliek veľmi drobné, naozaj miniatúrne, je najobtiažnejšie na ich predpestovaní samotný výsev. Skúste jednotlivé štipky semien rozhadzovať tak, aby substrát pokryli čo najrovnomernejšie. Semienka potom ľahko pritlačte k substrátu, aby dobre prijímali vlhkosť. Vôbec ich nezasypávajte. Teplotu pri klíčení udržiavajte nad 20 °C povrch substrátu musí byť stále mierne vlhký (pomôžte si rosením pomocou rozprašovača). Rosením zavlažujte aj drobné vzchádzajúce rastlinky. Klíčenie urýchli vhodná mikroklíma, ktorú vytvoríte vďaka izbového miniskleníku či sadbovaču s krytom či prekrytím perforovanou fóliou. Nakoľko majú dlhšiu dobu klíčenia, vysievajú sa už vo februári. Aby sa rastlinky nevyťahovali, umiestnite ich tesne pri okne orientovanom najlepšie na juhovýchod či juhozápad, bez záclon. Presádzame celé skupinky vzídených rastliniek. Vonku sa môžu umiestniť až potom, čo už nehrozia mrazy, teda v priebehu mája. Aj ľahký mráz by mohol lobelky spáliť. Substrát by mal byť určený pre balkónové rastliny. Občas je dobré nechať lobelky jemne vyschnúť, nedávajte ich teda do samozavlažovacích kvetináčov. Prihnojujeme hnojivom pre balkónové letničky. 

Odrody lobeliek

Krásna biela je odroda "Biely palác", orgovánovo kvitnúca "Riviera Lilac", tmavo modrá "Crystal Palace", svetlo modrá "Riviera Sky Blue", ružová s bielym očkom "Riviera Rose". Ku vzpriameným odrodám patrí azúrovo modrá "Cambridge Blue", nevädzovo modrá "Kaiser Wilhelm" či bielo kvitnúca "Schneeball". Z previsnutých odrôd uveďme aspoň odrodu "Hamburgia", "Saphir" či "Pendula".

Vyššie odrody lobeliek sú vhodné aj pre výsadbu do záhonov alebo ku skrášleniu okrajov vodných plôch, sú to napr. červená, vysoká "Cardinalis Asheilman", modrofialová, vysoká "Lobelia Siphilitica", červený kvet a tmavo červená stonka "Speciosa Fan Scarlet-rote-rot-bluehende l–obelia", tmavo ružová, vysoká "Lobelia-monet-moment. Tieto odrody dorastajú do výšky medzi 80–100 cm.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa