×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Letnička, dvojročná či vytrvalá rastlina – klinček bradatý možno pestovať rôzne

Klinček (Dianthus barbatus) sa pestuje predovšetkým k rezu, pretože má veľmi trvanlivé kvety, ktoré v prvých dňoch vo váze aj voňajú. Svojimi rôznofarebnými kvetmi sa hodí tiež do skupín letničiek a medzi kríky. Ľudovo sa klinčeku hovorí aj slzičky Panny Márie alebo skrátene slzičky, ale možno ho poznať aj pod názvom študentský karafiát alebo aj klinček fúzatý. 

Klinček sa používal aj v ľudovom liečiteľstve, napr. odvar zo sušených stoniek klinčeka pyšného sa používal aj na liečenie infekcií močových ciest aj močových a pohlavných orgánov, pri zástave močenia, zástave menštruácie a pri ekzémoch. 

Klinček radíme medzi byliny čeľade Caryophyllaceae. V prírode ich najčastejšie nájdete na slnečných suchších miestach, svahoch a skalách, pôvodné druhy kvitnú najčastejšie biele alebo ružové. Nové vyšľachtené hybridy, z ktorých si vyberie určite každý, sa však môžu pýšiť širokou škálou farieb a odtieňov, kde nechýba lososová, purpurová, fialová a mnohé varianty kombinácií farieb. 

Ak budete pestovať klinček ako jednoročnú rastlinu

Semená sa vysievajú už začiatkom marca. Misku s výsevom umiestnime do skleníka pri teplote okolo 18 °C. Rastlina môžeme priebežne prepichovať, aby vytvorili bohatší koreňový systém a lepšie sa tak ujali pri výsadbe. V polovici júna ich vysadíme na slnečné stanovisko, od júna pokvitnú. Dorastajú výšky okolo 30 cm.

Ak budete pestovať klinček ako dvojročnú rastlinu

Výsev semien vykonávajte v lete. Vysejeme ich do kvetináčov alebo do pareniska začiatkom júna a vzídené rastlinky presádzame do kvetináčov alebo rovno na stanovisko v priebehu júla a augusta, najlepšie do sponu 30 x 30 cm. Prácu si uľahčíte, pokiaľ semienka začiatkom júna pohádžete na záhon na slnečnom stanovisku. Nezapracovávame ich, semienka len jemne pohádžeme malým množstvom výživnej pôdy (napr. dobre uležaným kompostom). V prvom roku rastlinky vytvoria prízemné ružice listov, v druhom roku potom krásne pokvitnú. Stonky vyšších kultivarov radšej pripevníme k opore, aby ich nezlomil vietor. 

Ak budete pestovať klinček ako trvalku

Je to jednoduché, vďaka samovýsevu sa klinčeky chovajú v podstate ako trvalky. Na záhone ich môžeme pestovať skoro na veky. Ale je nutné počítať s tým, že nebudú mať napríklad tak bohaté kvetenstvo, ako v prípade dvojročných. 

Nezabudnite, že klinček má rád priepustnú výživnú pôdu s dostatočnou zásobou vápnika. Ide o vcelku odolnú rastlinu, u vyšších kultivarov sa môže občas vyskytnúť múčnatka či pleseň sivá. Vo váze vydrží veľmi dlho, kľudne aj 3 týždne.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa