×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
Vyhľadávanie v blogoch

Zdanlivo spiaca záhrada potrebuje aj v januári vašu starostlivosť

Čo všetko je možné robiť na záhrade v zimných mesiacoch? 

Stále môžete zbierať čerstvé vitamíny zo záhrady – ružičkový či kučeravý kel, slnečnicu hľuznatú, zimnú kapustu, pór, kučeravý petržlen, ozimná cibuľa... ani v januári nemusíte z úžitkovej záhrady odchádzať na prázdno, čerstvé vitamíny vydržia na záhonoch naozaj dlho. 

Myslite na ochranu stromov a kríkov. Ak ešte nie je sneh alebo je ho málo, môžu holomrazy poškodiť pletivá ovocných i okrasných stromov a kríkov. U chúlostivejších rastlín preto doplňte vhodnú izoláciu – čečina, slama a podobne. Nebezpečím je tiež aj príliš snehu, zvlášť mokrého a ťažkého. Môže zlomiť kmienky mladých stromov a poškodiť vervy a koruny predovšetkým ihličnanov. Pokiaľ ste to neurobili už na jeseň, zviažte ich teraz do kužeľov, nízke kríky je vhodné skryť pod prenosné striešky. Rovnako tak s ochranou proti ohrýzaniu zverou. Chráňte stromčeky pletivom či iným podobným materiálom. Myslite pri tom na to, že pokiaľ napadne viac snehu a vytvoria sa na ňom ľadové vrstvy, dosiahne zver omnoho vyššie než zo zeme. Chráňte preto stromy dostatočne vysoko. 

"Po celý rok platí – kto chce, ten si v záhrade prácu nájde vždy."

Pokiaľ nemrzne je aj čas na práce, ktoré ste na jeseň nestihli. Tzn. napríklad na rytie, ak je január bez snehu neváhajte s dohrabaním lístia. Ak sú teploty nad nulou, zalejte neopadavé dreviny, v zime sú smädné predovšetkým rododendrony a azalky. V zime je tiež ideálny čas na drobné opravy techniky, generálku kosačky a ďalších motorových či elektrických pomocníkov a dôkladné vyčistenie náradia. Prekontrolujte oplotenie, upracte záhradný domček. Po celý rok na záhrade platí – kto chce, ten si na záhrade prácu nájde vždycky. 

Nasypte vtáčikom do krmítok a užite si ich sledovanie. Akonáhle napadne prvý sneh alebo začne mrznúť, nezabudnite ich v záhrade rozmiestniť najlepšie tak, aby na nich nemohli predovšetkým mačky a ďalšie šelmy. Vtákom doprajte semená, oriešky, ovsené vločky či pšenicu, ideálne v zmesi, aby si každý druh vybral podľa svojho. Obľúbené sú lojové gule, tu ale pozor na tie, ktoré sú zabalené v sieťke – tá môže vtáčikom zraniť nohu, čo končí takmer vždy smrťou. Čím pestrejší jedálniček vtákom poskytnete a čím je prírode bližšie okolie krmítka, tým viac druhov budete môcť pozorovať. Najčastejšími hosťami sú sýkorka veľká, sýkorka belasá, zelienka obyčajná, vrabec domáci a poľný a drozd čierny, ojedinele sa objavujú aj stehlík čížavý, sýkorka uhliarka, sýkorka hôrna, brhlík obyčajný, pinka severská a obyčajná, hýľ obyčajný, glezg hrubozobý, drozd čvíkota, drozd červenkavý, červienka obyčajná a ďateľ veľký. Najvzácnejší a najkrásnejší skvost krmítok je ochranca vtákov chochláč severský.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa